Yapı sistemlerinin tasarım modifikasyonu ile yeniden analizi
- Tez No: 50270
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
82 ÖZET Bu çalışmada yapı sistemlerinin üç boyutlu statik analizini yapabilen iki adet bilgisayar programı geliştirilmiştir. Birinci bilgisayar programı yapı sistemlerinin, düğümlerinden keserek altsistemiere ayırma metodu ile üç boyutlu statik analizini yapabilen bir bilgisayar programıdır. Teorik çizgiler ile ayrılmış düğümlere dış düğüm, geri kalan düğüm noktalarına ise iç düğüm denilmektedir. Yapı sistemlerinin düğümlerinden keserek altsistemiere ayırma metodu ile statik analiz şu adımları içermektedir, (i) her altsistemin rijitlik matrisi ve yük vektörü elde edilmesi (ii) bu matris ve vektörlerin dış düğümlere indirgenmesi ve kodlama tekniği ile birleştirilmesi (iii) denklem takımının çözülerek dış düğüm noktalarındaki deplasmanların bulunması (iv) iç düğüm noktalarının deplasmanlannın yukarıdaki adımlar yardımı ile elde edilmesi Birinci bilgisayar programı yukarıda anlatılan formülasyon kullanılarak hazırlanmıştır. Bu program aşağıdaki özellikleri içermektedir. 1) Program FORTRAN 77 dilinde yazılmıştır. 2) Program girdi dosyası ile çalışmakta olup, analiz sonuçlarını çıktı dosyalarına yazdırmaktadır. Ayrıca analiz sırasında da ikinci bilgisayar programının anlayacağı şekilde bazı dosyalar düzenlemektedir. 3) Programda girdi dosyasının hazırlanmasını kısaltan değişik data türetme imkanları mevcuttur. Bunlar girdi dosyalarının,“düğüm noktaları tutukluk durumu”,“altsistemi oluşturan elemanlar ve üzerindeki yükler hakkında bilgi”,“düğüm noktalarına etkiyen dış kuvvetler”, vb., bölümlerinde yer almaktadır.83 4) Girdi dosyasında hata yapılmış ise programın çalışması kesilmekte ve hatanın ne olduğu kullanıcıya bildirilmektedir. 5) Çıktı dosyalan kullanıcı tarafından kolay anlaşılabilir şekilde düzenlenmiştir. İkinci bilgisayar programı yapı sistemlerinin tasarım modifikasyonu ile yeniden üç boyutlu analizini daha önce çözülmüş sistemin bilgilerini ilk bilgisayar programının hazırladığı dosyalardan okuyarak, aşağıdaki kabuller ışığında yapmaktadır. i) Altsistemlerdeki elemanların modifikasyonu sonucu, ilk altsistemlerdeki yük vektörlerinin değişmediği, ii) Altsistemlerdeki mesnetlerin modifikasyonu, mesnetlerin gevşetilmesi şeklinde olduğudur. Bu program birinci programın özelliklerini içermekte, yalnız fazla elemanın ve/veya mesnetin modifıye edilmeyeceği düşünüldüğü için türetme imkanları konulmamıştır. Çalışmanın sonunda bazı örnekler sunulmuştur. Bu örneklerin analizi, geliştirilen bilgisayar programları ve SAP80 programı ile yapılmıştır. Sonuçların karşılaştırması, bu çalışmada geliştirilen programların, yapı sistemlerinin üç boyutlu analizinde güvenilir bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
84 SUMMARY In this study, two computer programs are developed for the three dimensional static analysis of frame systems. The first program is prepared by the method of substructures in the stiffness matrix method. The nodes of each substructure adjacent to the cuts are termed its interface nodes, while the remaining nodes of each substructure are termed its internal nodes. Preparing the program by the method of substructures is based on (i) computing each substructure's stiffness equations (ii) computing each substructure's reduced stiffness equations and assembling the reduced stiffness equation for the structure by using a coding technique (Hi) solving these equations for finding the displacements of the structure's interface nodes (iv) computing the displacements of each of the substructure's internal nodes. The first computer program is developed by using the formulation above. This program contains the properties below; 1) The program is written in FORTRAN 77 2) The program reads the properties from an input data file and writes the results in two output files. During the analysis of the structure the first program prepares some data files for the second computer program. 3) The program has various generation capabilities, which are, for restraint conditions, element properties, applied loads, etc., that shorten the preparation of the data file. 4) If there is an error while preparing the data file, the program stops computing and writes on the screen what the error is.85 5) The output files are prepared so that the user can easily understand. The second computer program is prepared by the method of redesign of the structure by modification of the supports and/or the element properties. This program reads the original system properties from the first program's output files. In the second program it is assumed that; i) Because of the modification of the elements in the substructures, the load properties do not change. ii) The supports of the substructures are modified by introducing internal action release mechanisms at the nodes connected to them. This program contains the same properties as the first program except the generation capabilities. Because it is assumed that the modifications of the supports and/or the elements would not be so much. At the end of this study, some examples are presented. They are analyzed by the present computer programs and by the SAP80 program. The comparisons of the results indicated that the computer programs developed in this study can be used reliably for the three dimensional static analysis of frame systems.