Penaeus semisulcatus (penaeidae)'un farklı stoklama oranlarında yetiştirilmesi
- Tez No: 50269
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZMİ TEKELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
27 ÖZET Araştırma, kuluçkahane koşullarında bazı düzenlemeler yapılarak, karideslerin farklı stoklama oranlarının büyümeleri üzerine etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 02.09.1995 - 10.12.1995 tarihleri arasında Ç.Ü. Su Ürünleri Fakültesi Yumurtalık Deniz Ürünleri Araştırma İstasyonunda yürütülmüştür. Araştirmada, aynı ölçülere sahip 1.5 m2,lik 5 adet yuvarlak tipte fiberglass tanklar kullanılmıştır. Bu tanklara sırasıyla 20 adet/m2, 30 adet/m2, 40 adet/m2, 50 adet/m2, 60 adet/m2 sıklık düzeyinde tekerrürsüz olarak stoklanmıştir. Deneme süresince karideslerin beslenmesinde % 45 ham protein içeren kuru pelet alabalık yemi kullamlmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, konulara göre aşağıda sıralandığı gibi özetlenmiştir. 1- Araştirmada, boy olarak büyüme bakımından 1. grup diğer gruplardan daha yüksek, 2. ve 3. grup kendi aralarında benzer, fakat 4. ve 5. gruplardan daha yüksek, 3. ve 4. grup kendi aralarında benzer, 4. ve 5. grupta yine kendi aralarında benzer oldukları saptanmıştır. 2- Araştirmada, karapaks boy olarak büyüme bakımından 1. ve 2. grup kendi aralarında benzer, fakat 3., 4. ve 5. gruplardan daha yüksek, 3. grup 4. ve 5. gruplardan daha yüksek, 4. ve 5. gruplarında kendi aralarında benzer oldukları saptanmıştır. 3- Araştirmada, ağırlık olarak gelişme bakımından 1. grup diğer tüm gruplardan daha yüksek, 2. ve 3. grupların kendi aralarında benzer, buna karşın 4. ve 5. gruplardan daha yüksek, 4. ve 5. grupların ise kendi aralarında benzer oldukları saptanmıştır. 4- Araştırma sonunda, yem değerlendirme oranlan 1.24 ile 1.33 arasında değişmiş yem tüketimi stok oram ile birlikte artış göstermiş ve en düşük yem çevirme oram 1. grupta, en yüksek yem çevirme oram ise 5. grupta gerçekleşmiştir. Grupların yem değerlendirme oranlan arasındaki fark diğer koşullar sabit tutulduğunda stoklama sıklığından kaynaklanmıştır. 5- Araştırma sonunda yaşama oranlan, gruplarda % 88.89 ile % 93.33 arasında değişme göstermiş, en yüksek yaşama oram 1. grupta, en düşük yaşama oram 5. grupta saptanmıştır. Deneme başı ve deneme sonu toplam karides sayısı itibariyle tüm gruplara ait ortalama ölüm oram yaklaşık % 9.47 gibi oldukça düşük bir düzeyde olmuştur28 6- Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre, araştırma grupları içerisinde en fazla ürün elde edilmesi 5. grubun, diğer gruplara nazaran uygulamada daha tercih edilebilir bir niteliğe sahip olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
29 SUMMARY This research was carried out to determine the effect of different stocking densities on growth of P. semisulcatus juveniles. The experiment was conducted from September 2,1995 to December 10, 1995 in the Yumurtalık Marine Research Station of University of Çukurova. Shrimps were stocked in five different densities (20,30,40,50 and 60 karides/m2) without replicates. In this research 1 155 L of roudshaped fiberglass tanks were used. A pelleted feed containing 45 % protein was fed to the shrimps three times a day throughout the experiment. Results are summarised as fallow ; 1. Statistical analysis have shown that growth as body length in the 1st group was higher than the other groups. Growth in the 2nd and the 3rd groups was similar. Slowest growth was found in the 4th and the 5th groups. 2. Considering the carapace lengths, growth in the 1st and 2nd groups was similar but was higher than the 3rd, 4th and 5 groups. Growth in the 3 group was higher Ihan the 4th and the 5th groups. Shrimps in the 4th and the 5th groups showed similar growth. 3. Growth as body weight was higher in the 1st group than the other groups. Growth in the 2nd and the 3 groups was not significantly different. Growth in these groups was higher than the 4th and 5* groups. Shrimps in the 4* and 5th groups displayed similar growth. 4. Feed conversion ratio changed between 1.24 and 1.33. Feed comsumption increased with increasing stocking density in the 1st group. The higest feed conversion ratio was found in the 5th group. 5. At the end of the experimental period survival changed between 89 % and 93 %. Considering total shrimp number at the beginning and at the end of the research period, mortality of all groups was about 9.47 %. The highest and lowest survival was found in the 1st and 5th groups, respectively. 6. It is believed that the 5* group(stocking density of 60 shrimps/m2) should be preferred for rearing P. semisulcatus jvwenues in intensive culture conditions.