Sıçanlarda CCL4 ile oluşturulan karaciğer hasarında Rheum ribes l.(Işkın), kuersetin ve resveratrol tedavilerinin sitoprotektif etkisi
Cytoprotective effect of Rheum ribes l., quercetin andresveratrol treatments on CCI4 induced liver damage inrats
  1. Tez No: 502714
  2. Yazar: SEVGİ YÜKSEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA KAPTANOĞLU, DOÇ. DR. GÖKHAN OTO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Karaciğer, fizyolojik ve biyokimyasal fonksiyonlarından dolayı toksik maddelere en fazla maruz kalan organlardan birisidir. Karaciğer hasarında serbest radikallerin rolü büyüktür ve antioksidan maddelerin koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir. Günümüzde akut ve kronik karaciğer hasarını önlemek amacıyla birçok farmakolojik ajan denenmektedir. Bu amaçla CCl₄'ün sıçan karaciğerinde yaptığı akut karaciğer hasarında sitoprotektif etkileri bilinen resveratrol, quercetin ve sitoprotektif etkilerinin araştırılması için Rheum ribes L. (ışkın)' nin denenmesi amaçlandı. Gruplarda CCl4 1ml/kg/i.p. olarak zeytinyağında 1:1 oranında karıştırılıp 7. gün tek doz uygulanırken; resveratrol, kuersetin ve ışkın kökü 100 mg/kg intragastrik yolla 7 gün boyunca uygulandı. 1. grup: kontrol grubu olarak ayrıldı, 2. grup: çözücü % 10'luk DMSO grubu, 3. grup: çözücü zeytinyağı grubu, 4. grup: CCl₄ grubu, 5. grup: ışkın kökü su ekstraktı, 6. grup: resveratrol, 7. grup: kuersetin, 8.grup: CCl₄ + ışkın kökü, 9. grup CCl₄ + resveratrol ve 10. grup: CCl₄ + kuersetin şeklinde oluşturuldu. 8. gün sıçanlar sakrifiye edilerek kan ve doku numuneleri alındı. Histopatolojik bulgular incelendiğinde CCl4 tarafından oluşturulan karaciğer hasarında resveratrol ve kuersetin sitoprotektif etkiler gösterirken; ışkının sitoprotektif etkisinin daha zayıf olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The liver is one of the most exposed organs of toxic substances due to its physiological and biochemical functions. The role of free radicals in liver damage is great and is known to be a protective effect of antioxidant substances. Today, many pharmacological agents have been tried to prevent acute and chronic liver damage. For this purpose, to test Rheum ribes L. for the investigation of cytoprotective effects of resveratrol, quercetin and cytoprotective effects of acute liver injury in rat liver of CCl₄. A single dose of CCl4 was applied in groups 1 ml / kg / i.p. in olive oil and 1: 1 in 7 days; Resveratrol, quercetin and Rheum ribes L roots were administered i.g. at 100 mg / kg for 7 days. 1st group control, 2 nd group DMSO, 3 rd group olive oil, 4 th group CCI4, 5th group Rheum ribes L water extract, 6th group resveratrol, 7 th group quercetin, 8th group CCI4+ Rheum ribes L, 9th group CCI4+ resveratrol, 10th group CCI4+ quercetin. On 8th day the rats were sacrificed and blood and tissue samples were taken. When histopathological findings were examined, resveratrol and quercetin showed cytoprotective effects in liver damage caused by CCl4; the cytoprotective effect of ışkın was found to be weaker.