Karşılaştırmalı tarih perspektifinden Osmanlı Japon askeri modernleşmesi (1870-1910)
Ottoman-Japan military modernisation from comparative historical perspective (1870-1910)
  1. Tez No: 502719
  2. Yazar: AHMET MURAT KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY BENHÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, benzer tarihsel süreçlerden geçtiği düşünülen Osmanlı Devleti ile Japonya'nın 19. yüzyılda yaşadığı modernleşme tecrübesinin askerî boyutunun incelenmesi ve yapılan değerlendirmeler sonucu her iki devlette görülen süreçlerin karşılaştırılarak askerî modernleşme literatürüne katkı sağlamaktır. Osmanlı Devleti özelinde 18. yüzyılın başından itibaren başlayan ve kesintili de olsa devletin yıkılışına kadar devam eden ekonomik, siyasi, idari ve kültürel modernleşme hareketlerinin yanında askerî modernleşme hareketleri de devletin üzerinde önemle durduğu ve devletin yıkılışını erteleyen bir hareket olarak anılabilir. Japonya ise aynı siyasi süreçlerden geçmese bile farklı bir coğrafyada farklı süreçler içerisinde Osmanlı Devleti ile farklı sebeplerden dolayı fakat eş zamanlı olarak askerî reformlara ihtiyaç duymuş ve Osmanlı Devleti'ne benzer şekilde Avrupa merkezli bir askerî reform sürecini başlatmıştır. Osmanlı Devleti ile Japonya'nın topyekûn modernleşme süreçlerini inceleyen literatürden farklı olarak bu çalışma, farklı coğrafya ve tarihsel arka plana sahip iki devletin eş zamanlı askerî reform hareketlerini elzem hale getiren süreçleri inceleyerek alınan önlemleri ve yapılan benzer askerî reformları detaylı şekilde irdelemek suretiyle modernleşme literatürünün askerî boyutuna bir katkı yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the military side of the modernization of the Ottoman Empire and Japan which are assumed to have passed through similar historical experiences during the 19th century, and to contributte to the literature regarding military modernization by comparing their modernization processes. In the Ottoman example, in addition to the economic, political, administrative, and cultural modernization movements that began in the 18th century and continued until the collapse of the empire, though interrupted at times, the military modernization movements in a way delayed the collapse of the Empire. Japan on the other hand, despite going through diffirent historical processes on a diffirent geographical setting, felt the need for similar military modernization movements on the same time period.