Ebû Saîd Bahadır Han zamanında İlhanlı Devleti'nin iç politikası (1316-1335)
Domestic Policy of the Ilkhanid State During the of Reign of Abu Said Bahadur Khan (1316-1335)
  1. Tez No: 502746
  2. Yazar: AYKUT BUĞRA DERİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hülegü Han'ın kurduğu İlhanlı Devleti'nin son hükümdarı olan Ebû Saîd 1316 yılında tahta geçmiştir. Henüz çocuk yaşta tahta geçmesi nedeniyle saltanatının ilk yıllarında etkinlik gösterememiştir. Bu dönemde etkinlik gösterememesinin bir diğer sebebi de dönemin önde gelen şahsiyetlerinden olan Emir Çoban'ın devlete hâkim olmasıdır. Tahta geçtiği ilk yıllarda ülkenin birçok bölgesinde meydana gelen iç karışıklıklarla uğraşmak durumunda kaldıktan sonra izlediği politikalar ile sorunlu bölgelerdeki hâkimiyetini güçlendirmiştir. İlerleyen yıllarda bir kısım emirlerin kendisi ve Emir Çoban'a karşı başlattığı isyan kanlı bir biçimde bastırılarak bu tehlike de önlenmiştir. Bu isyan neticesinde düşmanlarından Ebû Saîd eliyle kurtulan Çoban, devlet kademelerine kendisine yakın isimleri yerleştirerek büyük bir kudret sahibi olmuştur. Ancak Bağdat Hatun hadisesiyle fitili ateşlenen Ebû Saîd ve Emir Çoban mücadelesi sonucunda Çoban ve oğullarından büyük kısmı katledilmiştir. Böylece iktidarı eline alan Ebû Saîd, istediği gibi devleti yönetmeye çalışmıştır. Ebû Saîd, hâkimiyetini sağlamlaştırmak ve ülkesini güçlendirmek adına bir dizi faaliyetler yürütmüş, ekonomik ve idari tedbirler almıştır. Bu tedbirlerle birlikte bir dizi olumlu sonuç elde etse de genç yaşta ölmesi sebebiyle istediği düzeye ulaşamamıştır. Onun ölümüyle birlikte İlhanlı Devleti parçalanarak tarih sahnesinden çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Established by Hulagu Khan, The Ilkhanate's last ruler Abu Said acceded to throne on 1316 AD. Due to inheriting the throne during his childhood, first years of his reign were passive. Another reason for being passive during this period is Amir Chuban, who was a prominent person of his time, and had domination over the state. in the first years upon his ascension to throne, after having to deal with many internal incidents, he increased his domination over problematic territories. In the coming years, some amirs who had revolted against him and Amir Chuban were bloodily put down and prevented. After the uprising, Chuban, getting rid of his enemies with the help of Ebu Said, placed men close to him in important government positions, and gained a huge power. However, Baghdad Hatun's incident opened the way of conflict between Abu Said and Amir Chuban. At the end of the conflict, Çoban and many of his sons were slaughtered. Afterwards, Abu Said became the supreme leader and tried to control the state the way he wished. To strengthen his rule and country, he conducted some activities, and took economical and administrative precautions. These precautions paid off positive results, however, because of dying in a young age did not reach the level he wished. With his death, The Ilkhanate fell into pieces and resided from the stage of history.