İşveren markası algısının örgütsel bağlılık ve çalışan performansına etkisi üzerine bir araştırma
The impact of employer branding on organizationalcommitment and job performance
  1. Tez No: 502749
  2. Yazar: YUNUS EMRE AYGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küresel rekabet şartlarının hızlandığı günümüzde, işletmeler piyasada var olabilme gayreti içerisine girmişlerdir. Piyasada rekabet edebilmek için yapılan çalışmalar, gelişen teknolojik şartlar ile birlikte işletmeleri yeni stratejik yöntemlere başvurmaya yöneltmiştir. Söz konusu yöntemlerden biri kabul edilebilecek, nitelikli ve donanımlı iş gören adaylarını örgüte çekmek ve örgütte tutmak,“marka”adı altında yapılan çalışmalar ile yakından ilgilidir. Son yıllarda hayatımıza giren“işveren markası”kavramı ile işletmelerin temel amacı, doğru insan kaynağının çekilmesi ve çalışanların örgüte karşı bir bağlılığın oluşturulması amaçlanmaktadır. İşveren markası ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin performansa etkisinin akademik olarak incelendiği bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde işveren markasının kavramsal çerçevesi ve markalaşmanın işletme için önemi üstünde durulmuştur. İkinci bölümde örgütsel bağlılığın kavramsal çerçevesi çizilerek, literatürde örgütsel bağlılığa getirilen farklı bakış açıları açıklanmış, örgütsel bağlılığın görev ve bağlamsal performansa etkisi incelenmiştir. Son bölümde ise Çanakkale ve Bursa bölgesinde marka olmuş, ekonomiye önemli katkılar sağlayan işletmelerde yapılan anket çalışması ile işveren markası ile örgütsel bağlılığın arasındaki ilişkinin performansa etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lately, with the acceleration of global competition, organizations are in endeavour of existence the market. The operations for being competitive in market has directed organizations to new strategic techniques along with developing technological conditions. To charm and hold qualified and equipped worker candidates is closely related to operations under the“brand”. With“employer brand”term which has come into our lives in recent years, it is aimed that charming the right human resources and creating a commitment to organization. The aim of this study is to examine the effect of relationship between employer brand and organizational commitment to performance academically. The study consists of three chapters. In first chapter, it is emphasized on topics such as the conceptual framework of employer brand, the advantages of branding for organization individually. In second chapter, the conceptual framework of organizational commitment, explanation of different point of views on organizational commitment in literature and the effect of work and contextual performance on organizational commitment are examined. In last chapter, the effect of relationship between employer brand and organizational commitment on performance is examined with analyze of quastionnaire that is applied on branded organizations which provide important contributions to economy in Çanakkale and Bursa.