Perception of employer branding in relation with organizational commitment, organizational identification and communication climate in higher education institutions
Yükseköğretim kurumlarında algılanan işveren markasının örgütsel bağlılık, örgütsel özdeşleşme ve iletişim iklimi ile ilişkisi
  1. Tez No: 665073
  2. Yazar: İSMET BURÇAK VATANSEVER DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Kavram öncelikle bir pazarlama terimi olarak tanıtılmış olsa da, daha sonrasında“işveren markası”terminolojisi İnsan Kaynakları Yönetimi dünyasına girer. Organizasyonlar genel anlamda verimliliğini ve etkinliği sağlamak için hem içerde var olan hem de dışarı yansıyan“işveren markası”algısını istenilen düzeyde tutmak durumundadır. Organizasyonlar çoğunlukla“yetenekler için savaş”etkisinde bulunan geniş bir rekabet ortamında yetenek çekme ve işe alma üzerine odaklanmıştır. İşveren markalaşma da organizasyonlar üzerinde iç değer algıları ile ilgili etkili bir mekanizma olarak bilinir. İç işveren markalaması, çalışanların kuruluşun kurumsal değerlerini anlamalarına ve kişiselleştirmelerine, çalışanlara ilgi göstermelerine, çalışanların sadakatini, bağlılığını, memnuniyetini artırmalarına, organizasyon kimliğini belirlemelerine ve bu doğrultuda işten ayrılma oranlarında düşüşe yardımcı olur. Dünyanın en büyük hizmet sektörlerinden biri olan yüksek öğrenim sektörü, dış ve iç paydaşlar için işveren markası terimine önem vermelidir. Üniversite kavramı zaman içerisinde değişim ve gelişim gösterdiğinden, üniversiteler en fazla büyüyen sektörler arasında yer alamaktadır. Bu büyüme, akademisyenlerin çalışma koşulları ve aynı zamanda yükseköğretim kurumlarında idari personel konularında önemli ve kritik sorunlar yaratmaktadır. Çalışanların bakış açısından, yükseköğrenim kurumlarında çalışan iletişimi ve özellikle iletişim ortamı içinde işveren markasının istenen verimlilik ve etkinliğinin sağlanması, örgütsel bağlılığı ve örgütsel kimliğini teşvik etmek için merkezi bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Even though the concept is firstly introduced as a marketing term, latterly the employer branding terminology enters the human resource management world. Organizations have to work on the desired level of employer branding internally and also externally to achieve efficiency and effectiveness. Organizations focused mostly on attracting and recruiting talents in a wide range of competitive environment which is influenced by“war for talents”. Employer branding is also known as an effective mechanism which is related to the internal value perceptions on the organizations. Internal employer branding helps employees to understand and personalize the corporate values of the organization, engaging employees, increase employee loyalty, commitment, satisfaction, organizational identification and reduces turnover. Higher Education industry, which is one of the biggest service industries in the world, has to give importance to the term employer branding for external and also internal stakeholders. Since the idea of the universities has changed, it forces universities to be one of the growth industries. This growth generates some important and critical challenges on working conditions of academics and also administrative personel in higher education instutions (HEIs). In terms of employee perspective, achieving the desired level of efficiency and effectiveness of the employer branding in higher education institutions (HEIs), employee communication and especially the communication climate plays a central role for incerasing the organizational commitment and organizational identification.