Sirâcuddîn Muhammed b. Ömer el-Halebî ve Hâşiye 'Alâ Şerhi'l-Îzzî li't-Teftâzânî adlı eserinin incelenmesi (Edisyon Kritik)
The Life of Sirâcuddîn Muhammed b. Omar Al-Halabî and The Edition Critical Of The His Work: The Hâşiye 'ala Sarhi'l-Izzi li't-Taftazani (Critical edition)
- Tez No: 502772
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
“Sirâcüddîn Muhammed b. Ömer el-Halebî ve Hâşiye 'Âlâ Şerhi'l-Îzzî li't-Teftâzânî adlı eserinin incelenmesi (Edisyon Kritik)”adlı bu araştırma, Zencânî'nin el-Îzzî fi't-Tasrîf adlı eserine Teftâzânî'nin, Türkiye'nin Doğu medreselerinde Sa'dinî adıyla meşhur olan şerhine Sirâcüddîn Muhammed b. Ömer el-Halebî tarafından yapılmış olan hâşiyenin edisyon kritiğidir. Üç bölüm olarak sunduğumuz bu çalışmanın giriş bölümünde, yaptığımız araştırmanın amaç, önem ve yönteminden bahsedilmiştir. Birinci bölümde; Sirâcüddîn Muhammed b. Ömer el-Halebî'nin hayatı ve eserleri hakkında ayrıntılı bilgi verilirken, Zencânî ve Teftâzânî'nin hayatları ve eserleri ile ilgili kısa bilgiler verilerk yetinilmiştir. İkinci bölümde; el-Halebî'nin Hâşiye 'Âlâ Şerhi'l-Îzzî li't-Teftâzânî adlı eseriyle ilgili ayrıntılı bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde; Teftâzânî'nin Sa'dinî adlı şerhine el-Halebî'nin yazmış olduğu hâşiyenin tahkiki yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study entitled“An Examination of Sirâj al-din Muhammad bin. Omar al-Halabi and his ”Hashiyetu 'Ålâ Şerhi'l-Îzzî li't-Teftâzânî'“ (Crticical Edition) is a critical edition of Hashiyetu written by Muhammad bin. Omar al-Halabi's on Teftazani's sharh (known by the name of Sa'dinî in the eastern madrasah of Turkey) of Zenjanî's al-Îzzî fi't-Tasrîf. In the introduction which consists of three chapters the purpose, importance and method of the research will be mentioned. In the first chapter, detailed information about Muhammad bin. Omar al-Halabi 's life and brief information about Zenjanî and Teftazani's life and works will be given. In the second chapter, detailed information about al Halabi's Hashiyetu Âlâ Şerhi'l-Îzzî li't-Teftâzânî will be given. In the third chapter, Al Halebi's Hashiyetu on sharh entitled ”Sa'dini" written by Teftâzânî will be examined.