Reconfiguration of Howard Barker's theatre of catastrophe as historiographic metadrama: No End of Blame, The Power of The Dog, Pity in History, Scenes From an Execution and Brutopia
Howard Barker'ın felaket tiyatrosunun tarih yazımsal üst tiyatro olarak yeniden yapılandırılması: No End of Blame, The Power of The Dog, Pity in History, Scenes From an Execution ve Brutopia
  1. Tez No: 502778
  2. Yazar: YİĞİT SÜMBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN TUTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Howard Barker tiyatrosu daima yazarın Arguments for a Theatre (Bir Tiyatro İçin Argümanlar) ve Death, the One and the Art of Theatre (Ölüm, Bir ve Tiyatro Sanatı) başlıklı iki büyük eserinde temel ilkelerini belirttiği, kendi yarattığı ve“Theatre of Catastrophe”(Felaket Tiyatrosu) adı verilen özgün tiyatro türü bağlamında incelenmiştir. Bu eserlerde Barker, sanatta eğiticiliğe karşı olması ve seyirciyi topluca bir ahlaki gelişmeye yöneltmektense her bir izleyiciyi kendi bireysel tepkisini geliştirmeye yönelten katarsis karşıtı yapısıyla uzun yıllar boyunca İngiliz sahnelerine hakim olan Brechtçi politik tiyatro geleneğinden önemli ölçüde ayrılan yeni bir tür yaratmıştır. Barker'ın oyunları ayrıca politik ve ahlaki bir mesaj vermeyi reddedişi, bunun yerine trajik deneyimi vurgulayışı ve bunu yaparken de süslü, şiirsel bir dil kullanıyor oluşu ve anlam belirsizliği ile anaakım tiyatrodan ayrı bir yerde durmaktadır. Ancak, bu çalışma, yazarın 80'lerde yazmış olduğu, No End of Blame (Suçlamanın Sonu Yok), The Power of The Dog (Köpeğin Kudreti), Pity in History (Tarihte Merhamet), Scenes From An Executıon (Bir İnfazın Portresi) ve Brutopia (Brütopya) isimli beş önemli oyununa göndermeler yaparak ve yazarın tarihsel konular kullanması ve karakterlerini sanatçılardan seçmesi üzerinde özellikle durarak, Barker'ın oyunlarına yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. Söz konusu oyunlar çağdaş bir tiyatro türü olan 'tarihyazımsal üsttiyatro' bağlamında, Barker'ın yaptığı üstü kapalı politik, ahlaki ve estetik eleştirileri ortaya çıkarmak, bu sayede yazarın 'Felaket Tiyatrosu'nun' politik, ahlaki ve estetik açıdan işlevsiz ve eğiticiliğe karşı bir tür olduğu iddialarını çürütmek amacıyla incelenmektedir. Barker'ın incelenen oyunları kendi yarattığı tiyatro türün kriterlerini bir noktaya kadar karşılıyor ve onun“Felaketler Tiyatrosu”dönemin diğer akımlarına kıyasla eşsiz özellikler taşıyor olsa da, bu oyunlar dönemin Brehtçi politik tiyatro yazarlarında görülen politik eleştiri yapma ve ahlaki sorumluluk gibi konular bakımından o akımlarla benzerlik göstermektedir. Bu çalışmada Barker'ın tarihsel göndermeler yoluyla sadece tarihsel temsilleri geçerliliğini çürütmekle kalmadığı, ayrıca tarihsel olaylarla kendi dönemi arasında paralellikler kurarak sanatın sansürlenmesi, ifade ve düşünce özgürlüğünün ihlal edilmesi ve hükümetin iç ve dış meselelerdeki agresif tutumu gibi dönemin politik gelişmelerine dair bir eleştiri sunduğu iddia edilmektedir. Yine de bunlara rağmen, Barker'ın oyunlarının Brehtçi politik tiyatrodan ayrıldığı şiirsel dil, bilinçli anlam belirsizliği ve seyircileri aynı ahlaki ve politik mesaj altında toplamama isteği gibi konular da vurgulanmaktadır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışma Howard Barker'ın tiyatrosunun tüm diğer kendine has tematik ve teknik özelliklerine rağmen, anaakım politik tiyatro içerisine dahil edilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu bağlamda tek fark, Barker'ın politik ve ahlaki kaygılarının daha dolaylı olması, eleştirilerinin daha örtülü yapılması ve temel amacının estetik bir amaç olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Howard Barker's theatre has always been dealt with as a characteristically distinctive kind with respect to the playwright's formulation of his self-crafted dramatic genre called 'Theatre of Catastrophe' whose main principles were listed in his two monumental books on drama and performance, Arguments for a Theatre and Death, the One and the Art of Theatre. In these treatises, Barker designates a new genre which differentiates itself from the contemporary mainstream tradition of Brechtian political drama, dominating British stages for decades, with its non-didactic, anti-cathartic outlook aiming to divert the audience into individual responses rather than a collective moral improvement. Barker's plays also stand apart from the mainstream drama in their concern with the tragic experience rather than the political and moral message with an elaborate, lyrical language and obscurity of meaning. However, this study aims to bring a new perspective to the understanding of Barker's drama, with specific examples from his five major plays written in the 80s, No End of Blame, The Power of the Dog, Pity in History, Scenes from an Execution and Brutopia, with an emphasis on the use of historical subject matter and the choice of characters from among artists. The plays in question are interpreted within the context of the contemporary dramatic genre, 'historiographic metadrama', with an aim to reveal Barker's veiled political, moral and aesthetic criticism and, thus, to refute his claims that his 'Theatre of Catastrophe' is a politically, morally and aesthetically functionless and non-didactic kind of drama. Even though the criteria determined by Barker in his designation of his own dramatic genre are observed to be fulfilled by his selected plays and Barker's“Theatre of Catastrophe”possesses unique characteristics compared to the drama of his contemporaries to a certain extent, his plays bear strong resemblances to the work of those political playwrights of the Brechtian tradition in terms of the motivation behind the action being political criticism and moral obligation. It is argued in this study that, by means of historical references, Barker not only invalidates the referentiality of historical representations, but also offers his criticism of the political enterprises of his own time like censorship of art, violation of freedom of expression and government's aggression in both internal and external affairs, although these plays differ from the mainstream Brechtian political drama in their use of elaborate poetic language, obscurity of meaning and concern with dividing the audience rather than uniting them under one political and moral code. In all these respects, this study concludes that Howard Barker's drama has to be incorporated into the mainstream political theatre of his time despite its other distinctive thematic and technical qualities, with his political and moral preoccupation being more indirect, his criticism being more veiled and his main concern being an aesthetic one.