Tüketicilerin mağaza atmosferi algılarına göre anlık satın alma davranışlarına ilişkin farklılıkların belirlenmesi
Determining the differences of impulse buying behaviour according to customer's store atmosphere perceptions
- Tez No: 502783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA BOZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Tüketicilerin satın alma davranışları perakende mağazaların kârlılığının devamı ve satışın artması için sektör çalışanlarınca anlaşılması gereken bir kavramdır. Bir satın alma biçimi olarak anlık satın alma davranışı tüketicinin çeşitli güdüler doğrultusunda ani olarak geliştirdiği bir satın alma biçimidir. Bu davranışa etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Mağaza atmosferi, anlık satın alma davranışına etki eden faktörlerden birisidir. Tüketicilerin mağaza atmosferi algılarının perakendeci mağaza yöneticilerince anlaşılması, anlık satın alma davranışını arttırması, dolayısı ile satışın arttırılması günümüzde sıkça uygulanmaktadır. Bu çalışmada, tüketicilerin yıllık satış rakamları en yüksek üç mağazanın tüketicileri mağaza atmosferi algılarına göre kümelenmiş ve tüketicilerin anlık satın alma davranışı farklılıkları ele alınmıştır. Bu kapsamda birinci bölümde mağaza atmosferi ele alınmıştır. İkinci bölümde ise anlık satın alma davranışı tanımlanmış, literatürdeki çalışmalar incelenmiş ve anlık satın alma çeşitleri açıklanmaktadır. Tüketiciler mağaza atmosferi algı seviyelerine göre üç grupta kümelenmiştir. Yüksek, orta ve düşük mağaza atmosferi algı seviyesine sahip gruplar olarak isimlendirilmişlerdir. Araştırmanın sonuçları mağaza atmosferi algıları yüksek olan tüketici grubunun anlık satın alma davranışının yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purchasing behaviour of consumers is a concept that should be understood by employees in order to provide continuity for profitability of stores and to increase the sales. As a purchase pattern, impulse buying is a purchase pattern which consumers develop in line with various instincts and there are many elements affecting this behaviour. Store atmosphere is one of the elements affecting impulsive buying behaviour. Nowadays it is a common practice of retail store managers to understand the consumers' store atmosphere perceptions, increase impulsive buying behaviour and thereby increase the sales. In this study, customers were clustered according to their store atmosphere perceptions and differences of their impulsive buying behaviour among the consumers of the most successful three retailers based on annual sale figures is examined. In this context, store atmosphere is discussed in the first chapter. In the second chapter impulsive buying behaviour is defined, studies about impulse buying is rewieved and types of impulsive buying behaviour is explained. Customers were clustered into three groupus according to their store atmosphere perceptions. Groups were named, high, middle and low perception level. Results of this research show us, customer groups who have high store atmosphere perception do more impulsive purchasing.