Toplumsal bellek ve medya: Türkiye'deki terör olaylarının medyada görsel temsili
Social memory and media: visual representation in the media of terrorist incidents in Turkey
- Tez No: 502819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Toplumlar, onları meydana getiren yapılar içerisinde kültürel, siyasal, sosyo-ekonomik durumlar, dini inanç, toprak, bayrak vb. gibi önemli unsurlar etrafında birleşirler. Toplumların yaşadıkları ortak anılar, acılar ve sahip oldukları yapılar, kurumlar, insanlar arasında cereyan eden olaylar, kendilerinden sonraki kuşaklar için tarihi bir belge niteliği taşır. Sözlü olarak başlayıp, resimlerle ve yazılı olarak devam eden bu kültürel aktarım yolları, zaman içerisinde gelişen teknolojik araçlarla farklı bir boyuta taşınmıştır. Her gün farkına varmadan gördüğümüz veya maruz kaldığımız onlarca fotoğraf karesi ya da hareketli görüntüler, toplumsal hafıza için bir belge niteliğindedir. Bu çalışmada da Türkiye'nin gündeminden hiç düşmeyen terör ve terör olaylarının, medyadan yansıyan görüntüler aracılığıyla toplumun hafızasında görsel olarak nasıl yer bulduğu ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Community, cultural in them forming structures, political, socio-economic status, religious beliefs, territory, flag and so on. unite around important issues such as. Shared memories of the society in which they live, they have pain and structures, institutions and events that took place between people, nature carries a historic document for the next generation before them. Starting orally, in writing, with pictures and continuing this cultural transmission paths, it is moved to a different dimension with the technological tools developed over time. Every day we are exposed to or unwittingly we have seen dozens of photographs or moving images frame is a document for public memory. In this study, no decline in Turkey's agenda of terror and terrorism, in memory of the community through images reflected in the media will discuss how to find the place visually