Spor yapan ve yapmayan öğrencilerin vücut kompozisyonları ve bazı fiziksel parametrelerin farklarının değerlendirilmesi
Analysis of some physical parameters and body compositionof sporters and non sporters high school students
  1. Tez No: 502825
  2. Yazar: YUNUS ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul sporlarına katılan ve katılmayan öğrencilerin vücut kompozisyonları ve bazı fiziksel parametreleri arasındaki farkların değerlendirilmesidir. Çalışma, 18 yaş ortalamasına sahip 30'u okul sporlarına katılmayan, 30'u okul sporlarına katılan (basketbolcu) olmak üzere 60 erkek öğrenci üzerinde yapılmıştır. Çalışmada yer alan öğrencilere fiziksel testler, vücut kompozisyon ölçümleri ve motorik alan testleri uygulanmıştır. Her iki gruba yapılan ölçümler ve testlerden elde edilen değerler, bağımsız örneklem t testi (independent sample t test) ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of study is to assess the differences between body composition and some physical parameters of students who participate in and non-participate in school sports. The study was carried out on 60 male students, of who 30 did not participate in school sports and 30 participated in school sports(basketball player), with an average age of 18. Body composition measurements, physical and motor area tests were applied to students in study. Values obtained from measurements and tests made on both groups were analysed by independent sample t-test.