Algı yönetiminde medyanın rolü:Avrupa Birliği-Türkiye müzakere süreci örneği
The role of media in perception management: The case of European Union-Turkey negotiation process
  1. Tez No: 502824
  2. Yazar: ELİFNUR TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GEÇİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Public Relations, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ve katılım müzakereleri sürecinde, medyanın gündemi belirlemesindeki olası rolünü, algı yönetimi yaklaşımı çerçevesinde incelemektir. Bu doğrultuda çalışmada amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen, Türkiye bağlamında ulusal yayın yapan tirajı en yüksek iki gazete olan Hürriyet ve Sabah Gazetelerinin ilk sayfalarında, 01 Ocak 2011 ve 31 Aralık 2016 tarihleri arasında yayınlanan AB- TR haberlerinin kamuoyunda nasıl algı oluşturduğu içerik analizi yöntemine tabi tutularak incelenmektedir. Araştırmadan elde edilen verilerden, Hürriyet ve Sabah gazetelerinin ilk sayfalarında çıkan haberlerin güvenlik, iç politika, dış politika, demokratikleşme ve ekonomi başlıklarından oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Hürriyet Gazetesinde toplam 162 haberin ve bu haberlerin çoğunun iç politikadan, en azının ise ekonomiden oluştuğu; Sabah Gazetesinde ise 197 haberin içinde, haber yoğunluğunun yine iç politikada görüldüğü, en az haberin ise Güvenlik bölümünde yer aldığı tespit edilmiştir. Oluşturulan bu beş kategori için iki gazetede de verilen olumlu haber sayısı, olumsuz haber sayısına nazaran daha az görülmekte, her iki gazetede olumlu haber sayısı eşit verilmektedir. Bu sonuçlardan hareketle, ele alınan yazılı basın haberlerinde Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ve katılım müzakereleri ile ilgili olumsuz bir algı yönetimi olduğu ve bu algı yönetiminde de demokratikleşme hususunun payı olduğu çıkarımına varılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the role of media in terms of perception management regarding Turkey-EU relations and negotiations. To this aim, a corpus of news on EU-Turkey relations published between January 1, 2011- December 31, 2016 in the newspapers of high circulation, Hürriyet and Sabah in terms of management of public's perception, which was compiled on the basis of purposive sampling, was analyzed by following content analysis framework. The content of news majorly relates to the categories of security, internal affairs, foreign policy, democratization, and economics. Specifically, the findings show that most of 162 news published in Hürriyet were on the affairs of internal affairs while the issues regarding economics were the least included ones. As for Sabah, it is seen that internal affairs was heavily dealt in most of 197 news; on the other hand, security was rarely focused. Besides, the number of favorable news was observed few compared to unfavorable news, and the number of favorable news published in both newspapers was equal. These findings suggest that the way the newspapers published the news regarding European Union and Turkey relations and negotiation process seem to have moved on operating the perception in negative ways, which may be based on the matter of democratization.