Spor yapan ve yapmayan kız öğrencilerin vücut bileşimleri, kemik mineral yoğunlukları ve besin tüketimleri
Body composition, bone mineral density and food consumption in actively sporting and nonsporting females
- Tez No: 79931
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
5.3. ÖZET Bu çalışma, spor yapan ve yapmayan kız öğrencilerin vücut bileşimleri, kemik mineral yoğunlukları ve besin tüketimlerinin ortaya çıkartılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğrenciler iki gruba ayrılmıştır. I. Grup Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu öğrencileri arasından aktif spor yapanlardan rasgele seçilen 18 kızdan oluşmaktadır. Sporcu grubun ortalama yaşlan 21,61 ±2,61 yıl, ortalama boylan 164,38 ± 5,10 cm dir. II. Grup ise sporcu grubu ile birebir eşleştirilerek Cumhuriyet Üniversitesinin diğer bölümlerinde okuyan kız öğrencilerden oluşturulmuştur. Kontrol grubunun boy ortalaması 163,50 ± 5,49 cm, yaş ortalamalan ise 21,55 ± 2,63 yıldır. Sporcu grubundakiler 8,05 ± 2,55 yıldır antrenman yapmakta, ortalama antrenman süresi 2,05 ± 0,48 saat, haftada toplam antrenman sayısı 3,77 + 1,59'dur. Kontrol grubundakiler herhangi bir spor dalı ile uğraşmamaktadır. Her iki gruptaki öğrencilerle yüz yüze görüşülerek anket yöntemi ile bilgi toplanmıştır. Kemik alam, kemik mineral yoğunluğu, toplam kemik mineral içeriği, toplam vücut yağı, toplam yağsız doku, C. Ü Tıp Fakültesi Hastanesi Nükleer Tıp Merkezinde Qdr 4500 W Fan Beam X - Ray Densiometer cihazı ile tüm vücut DEXA kemik yoğunluğu ölçümü yöntemi ile belirlenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda kemik alam sporcularda 1873,83 ± 91,20 cm2, kontrol grubunda 1793,94 ± 131,72 cm2 dir. Her iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (P>0.05). Spor yapan grubun kemik mineral içeriği (2210,38 ± 188,09 gr), kontrol grubundan (1926,05 ± 224,84 gr) önemli ölçüde 61yüksek bulunmuştur (P< 0.01). Benzer şekilde tüm vücut kemik mineral dansitesi (1,2029 ±,1185 / 1,0714±,02 gr/cm2, yağsız doku miktarı (41090,94 ± 3249,60 / 36510,72 ± 3847,63 gr) spor yapan grupta anlamlı ölçüde yüksek; toplam yağ miktarı (11685,61 ± 3785,64 / 16263,06 ± 5102,57) ve vücut yağ yüzdesi ise (20,95 ± 4,49 / 29,20 ± 5,76) anlamlı ölçüde düşük bulunmuştur (PO.00). Elde edilen bulgular literatür ile uyumludur. Günlük Ca tüketimi ile kemik ölçümleri arasında ise önemli ilişki bulunmamıştır. Sonuç olarak, sporun kemik gelişimini ve vücut bileşimini olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. 62
Özet (Çeviri)
5.4. SUMMARY The study has been conducted so as to bring out the body composition, bone mineral density and food consumption in actively sporting and nonsporting females. The subjects involved in the study were divided into two groups. First group consist of 18 females randomly selected Cumhuriyet University Physical Training and Sports College students who are actively engaged in exercises. The average ages of the sports group were 21,61 ±2,61 years. Their average heights were 164,38 ±5,10 cm. The second group (control grup) contains female students one - to - one matched with the sports group, selected from other departments of Cumhuriyet University. Mean heights of the control group were 163,50 ± 5,49 cm, mean ages were 21,55 ± 2,63 years. Sports group has been exercising for 8,05 ± 2,55 years, and for 2,05 ± 0,48 hours each time, and 3,77 ± 1,59 days per week. Control group is a non-sports group. Data were collected through interviews with both groups. Bone area, bone mineral density, bone mineral content, total fat mass, total lean mass were measured through whole body DEXA bone density measurement method with Qdr 4500 W Fan Beam X - Ray Densiometer Instrument at Nuclear Medicine Center of Cumhuriyet University. The results were as follows. Mean bone area in sportsmen was 1873,83 ± 91,20 cm2 and was 1793,94 ± 131,72 cm2 in the control group. No significant difference was found between two groups (P>0.05). Bone mineral content of the sports group (2210,38 ± 188,09 gr) was found to be significantly higher than the 63control group (1926,05 ± 224,84 gr) (PO.01). Likewise whole body bone mineral density (1,2029 ±,1185 / 1,0714±,02 gr/cm2, the amount of total lean mass (41090,94 ± 3249,60 / 36510,72 + 3847,63 gr) were significantly elevated in the sports group. Total fat mass amount (11685,61 + 3785,64 / 16263,06 ± 5102,57) and body fat percentage (20,95 ± 4,49 / 29,20 ± 5,76) were significantly low (PO.00). The findings gathered conform to the early studies. Not an important relationship between daily calcium consumption and bone measurements was found. That we conclude regular exercise affects bone development and body composition favourably. 64