Koroner arter baypas greft cerrahisi uygulanan hastaların perikardiyal sıvıda ve sistemik dolaşımlarındaki SCUBE-1 seviyelerinin analizi
Analysis of SCUBE-1 values in pericardial fluid and systemic circulation in patients operated for coronary artery by-pass graft surgery
- Tez No: 502846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Akut koroner sendrom (AKS) sonrasında sıklıkla ölümle sonuçlanan bir hastalık olmasından dolayı ve aktif yaş grubunda sık görülmesinden dolayı sık iş gücü kaybına neden olmasından dolayı ciddi halk sağlığı ve toplum sorunudur. Bu nedenle AKS erken tanısı için elimizdeki markırların yanı sıra yeni daha erken dönemde tanı koydurucu markırların olmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde Şubat 2016 ve Mart 2017 tarihleri arasında Açık Kalp Cerrahisi uygulanan hastalarda arteriyal kan ve perikardiyal sıvı örneklerinde SCUBE-1 değerleri ölçüldü.Çalışmamızda hastalar 4 grup halinde ele alınmış, akut koroner sendromlar ve kontrol grubu (Grup 1: USAP, Grup 2: NSTEMİ, Grup 3: STEMİ ve Grup 4: Non-koroner kontrol grubu) olarak ayırıp elde edilen parametreler de ona göre değerlendirilmiştir. Tespit edilen SCUBE-1 değeri ile troponin karşılaştırılması amaçlandı.
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF SCUBE-1VALUES IN PERICARDIAL FLUID AND SYSTEMIC CIRCULATION IN PATIENTS OPERATED FOR CORONARY ARTERY BYPASS GRAFT SURGERY SUMMARY Acute Coronary Syndrome (ACS) is a serious public health issue and community problem, frequently resulting in death and loss of labor as it commonly affects the active age group.For this reason, in addition to the existing markers for early diagnosis of ACS, there is a need for new early diagnosis markers. In our study, SCUBE-1 values were measured in arterial blood and pericardial fluid specimens in patients who underwent Open Heart Surgery between February 2016 and March 2017 at the Trakya University Medical Faculty Cardiovascular Surgery Clinic. In our study, patients were divided into 4 groups, acute coronary syndromes and control group (Group 1: USAP, Group 2: NSTEMI, Group 3: STEMI and Group 4: Non-coronary control group). It was aimed to compare the detected SCUBE-1 value with troponin.