Le fort ı osteotomi sonrası maksilla hareketlerinin burun görünümü üzerine etkileri
Effects of maxillary movements after le fort i osteotomy on nose
- Tez No: 502847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY KONAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ortognatik cerrahi sırasında Le Fort I osteotomi ile hareketlendirilen maksilla segmentinin üç boyutlu uzayda hareketlerinin yumuşak doku üzerine yansımaları planlama ve uygulama esnasında önem taşımaktadır. Mevcut literatürde bağımsız hareketlerin burun üzerine etkileri üzerine birçok çalışma olup, bu çalışmalar uzlaşma sağlanamayan birçok veriyi barındırmaktadırlar. Bu çalışmada Le Fort I osteotomi sonrası maksilla hareketlerinin burun görünümü üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Hacettepe Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği' nde Ocak 2010 – Aralık 2016 arasında ortognatik cerrahi uygulanan hastalar amelkiyat öncesi ve sonrası fotoğrafları üzerinden retrospektif olarak değerlendirildi. Ameliyat esnasında yapılan maksilla hareketleri ile burun üzerinde tanımlanan mesafe ve açılar regresyon analizine tabi tutularak aralarındaki ilişki incelendi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Alar genişlik, supratip break açısı, nazal dorsum açısı, kolumellolabial açı, üst dudak eğimi açısı, burun ucu orta hat uzaklığı açısında, ameliyat öncesi ve sonrası değerler arasında anlamlı fark bulundu (p≤0,05). Üst dudak uzunluğu ve kolumellolabial açı maksilla hareketleriyle anlamlı düzeyde ilişkilendirilebilen ölçümler olarak saptandı. Maksillanın anteriora hareketinde üst dudağın uzadığı ve her 1 mm hareket için kolumellolabial açının 2 derece genişlediği, impaksiyon hareketlerinde ise üst dudağın kısaldığı ve kolumellolabial açının her 1 mm maksilla hareketi için 7 derece daralmakta olduğu belirlendi. Literatürde daha önce çalışılmamış veriler olan burun ucu orta hat uzaklığı ve kolumellolobuler açı verileri maksilla hareketleri ile ilişkili bulunmadı. Çalışmada tespit edilen alar genişlik ve üst dudak eğimi açısındaki değişiklikler diseksiyon esnasında serbestlenen kasların retraksiyonuyla ilişkilendirildi. Supratip break açısı, nazal dorsum açısı, üst dudak burun ucu orta hat uzaklığı değerlerindeki değişimlerin maksilla hareketleriyle uyumlu olmaması ve kurulan modellerin açıklayıcılık düzeyinin düşük olması, yapılan işlemlerin yumuşak doku yansımalarında cilt kalınlığı, cinsiyet, yaş gibi hesaba katılmayan farklı parametrelerin de rol oynadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Maxillary movements' effects on soft tissue are important during planning and execution of operation in ortognathic surgery. There are many reports in the literature regarding independent movements' effects on nose but controversy exist. Reviewing the effects of maxillary movements after Le Fort I osteotomy on nose is the aim of this study. Patients operated in Hacettepe University Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery Dpt. between January 2010 – December 2016 were reviewed retrospectively using their preoperative and postoperative photographs. Regression analysis was made between maxillary movements and anthropometric values. Statistical analysis was made. Statistically significant difference exist between preoperative and postoperative alar width, supratip break angle, nasal dorsum angle, columellolabial angle, upper lip curvature, nose tip – facial midline distance angles (p≤0,05). Yet, only variables that can be associated with maxillary movements with statistical significance are upper lip length and columellolabial angle. During anterior movement of maxilla, upper lip lenghtens and columellolabial angle increases 2° for every 1 mm advancement. During impaction, upper lip shortens and columellolabial angle decreases 7° for every 1 mm impaction. Columellolobuler angle and nose tip – facial midline distance angles that haven't been studied to date were not associated with maxillary movements. Changes in alar width and upper lip curvature were thought to be associated with muscle retraction due to subperiosteal dissection. Low association rate of other variables like supratip break and nasal dorsum angle with maxillary movements give rise to thoughts towards different variables that hasn't been considered during like skin thickness, sex and age.