Toraks lezyonlarında bigisayarlı tomografi'de arteriyel ve venöz faz kontrastlanmanın karşılaştırılması
Comparison of arterial and venous phase contrasts in computerized tomography of thoracic lesions
- Tez No: 502848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDUSSAMET BATUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bölgemizde özefagus ve mide kanserinin sık görüldüğü ayrıca kadınlarda en sık görülen kanserin meme kanseri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada Bilgisayarlı Tomografi (BT) ile lezyonların erken teşhisi ve daha iyi değerlendirilmesi için arteriyel ve venöz faz karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre kontrastlı toraks Bilgisayarlı Tomografi çekiminde en uygun fazın belirlenmesi ve literatüre katkı sağlaması amaçlanmıştır. Materyal Metot: Çalışma Ocak 2014- Mart 2017 tarihleri arasında, Dursun Odabaş Tıp Merkezinde yapılmıştır. Hastanemizde özofagus, mide ve meme kanseri tanıları nedeniyle radyoloji departmanında intravenöz (İV) kontrast madde uygulaması sonrası elde edilmiş toraks ve abdomen bilgisayarlı tomografi görüntülemesi yapılan hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Toraks ve abdomen BT kesitlerinde lezyonların ortak olarak görüldüğü hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda yaşları 30 ile 90 arasında olan toplam 125 hasta bulunmaktadır. Bu hastaların 25'i meme, 46'sı özofagus, 26'sı gastroözefagial bileşke ve 28'i mide kanseri tanılarını almıştır. Lezyonların toraks ve abdomen görüntülerinde ROI kurularak Hounsfield Unite (HU) değerler elde edildi. Ayrıca bu lezyonların görüntülemeleri 4 ve 5 yıllık iki deneyimli radyolog tarafından değerlendirildi. Bulgular: Lokalizasyonlarına göre meme, özofagus, gastroözefagial bileşke ve mide olmak üzere dört grupta da arteriyel ve venöz fazdaki HU değerler arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Her iki radyolog da venöz fazda lezyonların sınırlarının daha net seçildiğini belirttiler. Sonuç: Biz tezimizde rutin kontrastlı toraks BT çekimlerinde vasküler bir patoloji düşünülmüyorsa arteriyel faz yerine venöz fazda çekim yapılmasının bazı avantajlarının olduğunu tespit ettik. Parankim ve vasküler yapılar dışında kalan toraks lezyonlarının venöz fazda (70.sn) daha kolay tespit edildiğini, sınırlarının daha iyi seçildiğini belirledik. Herhangi bir nedenle çekilen rutin kontraslı toraks BT görüntülemesinde bu patolojilerin erken evrede teşhis edilmesi, tespit edilen lezyonların evrelenmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: It is known that esophagus and stomach cancers are common in our region and breast cancer is the most common cancer in women. In this study, computed tomography (CT) was used to compare arterial and venous phases for early detection and better evaluation of lesions. According to the results, it is aimed to determine the most suitable phase in contrast thorax computed tomography and to provide contribution to the literature. Method: The study was carried out between January 2014 and March 2017 at Dursun Odabaş Medical Center. Patients who underwent thoracic and abdominal computerized tomography imaging after intravenous (IV) contrast agent application in radiology department due to esophageal, gastric and breast cancer diagnoses in our hospital were evaluated retrospectively. Patients with common lesions on thorax and abdominal CT scans were included in the study. The study included 125 patients aged between 30 and 90 years. Of these patients, 25 had breast, 46 had esophagus, 26 had gastroesophageal junction, and 28 had gastric cancer. In our hospital, routine thorax CT images are obtained in arterial phase (25. seconds) and abdominal CT images in venous phase (70. seconds) according to previously defined protocols. Hounsfield Unite (HU) values were obtained by establishing the ROI from where the lesions were thickest in the images of thorax and abdomen. In addition, the images of these lesions were evaluated by two experienced radiologists for 4 and 5 years and blind studies were performed. Findings: The difference between HU values in arterial and venous phase was statistically significant in four groups, namely breast, esophagus, gastroesophageal junction and gastric according to their localizations.Both radiologists report that the limits of lesions in the venous phase are more clearly defined. Conclusion: We found that if vascular pathology is not considered in routine contrastenhanced thoracic CT scans, there are some advantages of imaging in venous phase instead of arterial phase. We determined that the lesions of the thorax other than parenchyma and vascular structures were more easily detected in the venous phase (70.s.n.) and that their borders were better selected. Early diagnosis of these pathologies in routine contrast-enhanced thorax CT taken for any reason will contribute to the staging of the detected lesions.