Time management and its impact on employees' performance level
Zaman yönetimi ve çalışanların performans düzeyine etkisi
- Tez No: 502864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEHRA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışma, Libya'daki telekomünikasyon şirketlerinde zamanın işçi performansı seviyesindeki etkisini belirlemeyi amaçlıyor. Bu amaca ulaşmak için, araştırmacı Libya'daki üç hücresel şirket hakkında bir saha çalışması yaptı. Çalışmanın evrenini, üç şirketin üst düzey ve orta yönetim kademelerinde ve denetçilerinde çalışanlardan oluşmaktadır. Araştırmacı, zaman yönetiminde önemli unsurları içeren sorular içeren bir anket çalışması yapılmıştır. Çalışma, zaman yönetimi öğelerinin (zaman planlaması, zaman yönetimi, yönetmenlik süresi, zaman kontrolü) çalışan performansı üzerinde yüksek bir etki yarattığı sonucuna varan bir dizi sonuç ortaya koydu. Çalışmanın sonuçları, zaman planlaması çalışmaları için belirli bir zaman ayırmanın iyi zaman yönetiminin en önemli faktörlerinden biri olduğu ve işçilerin performans seviyesi ile ilgili olarak, performans seviyesinin çalışanın başarılı bir şekilde yönetilmesi sonucu doğrudan etkilenir. Çalışma da elde edilen sonuçlardan bir takım tavsiyelerle sonuçlandı; bunlardan en önemlisi, personel için zaman yönetimi alanında eğitim kursları düzenlenmesi ve çalışanların zaman yönetimi araçlarını kullanmaları ve işçilerin moraline dikkat etmeleri ihtiyacıdır.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine the level of worker performance at the time in telecommunications companies in Libya. To achieve this goal, the researcher conducted a field study of three cellular companies in Libya. The sample of the study consisted of employees at senior and middle management levels and auditors of the three companies. The researcher prepares a questionnaire with questions that include important elements in time management. The study has produced a range of results, with the result that time management elements (time planning, time management, time directing, time control) have a high impact on employee performance. The results of the study are one of the most important factors of good time management, and it is directly influenced by the performance level of the results of the performance of the employee in terms of the performance level of the workers. The study resulted in a number of recommendations; the most important of which are the need to organize training courses for staff in time management and to use the employees 'time management tools and to pay attention to workers' morale.