Gençlerin sosyal medya kullanım sıklıkları ile materyalistlik eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between the young generation's frequency of using social media and their materialistic tendencies
- Tez No: 502891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER OSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gençlerin sosyal medya kullanım sıklıkları ile materyalist eğilimleri arasındaki ilişkiyi bütün yönleriyle incelemektir. Yapılan araştırma neticesinde gençlerin sosyal medyayı kullanım süreleri ile materyalistik eğilimleri arasında ölçek alt faktörlerinin bir kısmında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyal medya ve materyalizmin günümüzde gittikçe etkinliğini artırıyor ve dünyamıza yön veriyor olması ile bu durumun getirdiği sonuçlar üzerinde farkındalık oluşturmaktır. Tüm bunlara ek olarak; gençlerin sosyal medya kullanım sıklığı ile materyalist eğilimleri arasında nasıl bir ilişki olduğunu ve hangi noktalarda daha önemli etkilerinin bulunduğunu da inceleme fırsatı yakalanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
To examine the relation between the young generation's frequency of using social media and their materialistic tendencies. Materialistic tendency of youth increases with regard to rise of duration time on social media and internet. The purpose of this work is to create awareness about the effect of social media and materialism that increase its influence nowadays.In addtion to all, this work gives the opportunity to discuss what kind of relationship do frequency of using social media and materialistic tendency have and which points are more important in this relationship.