İtalya'daki Afrikalı düzensiz göçmenler: Gambiyalı düzensiz göçmenlerle ilgili bir vaka çalışması
African irregular migrants in Italy: A case study of Gambian irregular migrants in Italy
  1. Tez No: 502906
  2. Yazar: SEİKHNA DRAMMEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞER YEŞİM ÖZER YÜRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu yüksek lisans tezi, İtalya'daki Gambiyalı düzensiz göçmenler hakkındadır. Tez, genel olarak Gambiyalıları Italya'ya düzensiz bir şekilde göç etmeye sevk eden sebepleri ve bu düzensiz göçmenlerin İtalya'ya yaptıkları yolculuk sırasında karşılaştıkları sorunlar ile birlikte, göçmenlerin yasal statüleri, insani yardıma erişme konusundaki ve İtalyan toplumuyla bütünleşme sürecinde karşılaştıkları sorunlarını incelemeyi amaçlamıştır. Tez, bu soruların cevaplarını etkili bir şekilde bulmak için niteliksel bir yaklaşım benimsemiştir. Orta Akdeniz üzerinden İtalya'ya düzensiz göçmen olarak gelen 16 Gambiyalı göçmen ile anket çalışması yapılmıştır. Göçmenlerin çoğunluğu Roma'da yaşamaktadır. Ankette, çalışmanın cevaplamaya çalıştığı bu sorunları incelemek için katılımcılara mülakat ve mail ile anket formları gönderilerek soruları cevaplamaları istenmiştir. Dört göçmen ile mülakat yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçları eleştirel bir biçimde analiz ettikten sonra, İtalya'daki Gambiyalı düzensiz göçmenlerin İtalya'ya yaptıkları yolculuk sırasında çeşitli zorluklarla karşılaştıkları tespit edilmiştir. Bu sorunlardan bazıları, göçmenlerin yolculuk süresince acı çekmesi, hapis, adam kaçırma, soygun, işkence, sömürme ve açlıktır. Çalışma ayrıca, Gambiyalıları düzensizce göç ettirmenin nedenlerinden bazılarının Gambiya'da yüksek işsizlik oranı, yoksulluk ve düşük ücretler olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında, Gambiyalı düzensiz göçmenlerin iltica başvurularının dil engeli ve yüksek ret oranından etkilendiği ortaya çıkmıştır. Kalitesiz gıda, kötü sıhhi tesisler ve göçmenlere verilen az aylık ödenek gibi insani yardımlarla ilgili sorunlar da vardır. Çalışmada, İtalya'daki Gambiyalı düzensiz göçmenlerin İtalyan toplumu ile bütünleşmesinde yardımcı olması için dil öğrenme programı sunulduğu ancak istihdam ve beceri kazanma eğitimi gibi ekonomik bütünleşmeyi sağlayacak desteklerde eksiklikler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This Masters thesis is about Gambian irregular migrants in Italy. The thesis aimed to examinethe reasons that usually force Gambians to migrate irregularly to Italy, the problems these irregular migrants confronted during their journey to Italy, the legal status of the migrants, their problems in having access to humanitarian assistance and the problems they are facing in trying to integrate into the Italian society. For the thesis to effectively provide answers to these questions, the study employed qualitative research. The survey participants constituted 16 Gambian irregular migrants in Italy, majority of them in Rome. Interview and Self – administered questionaire are adopted in the survey and it is distributed to the survey participants through mail. Out of the 16 migrants 4 of them were interviewed. After critically analyzing the results of the study, it was seen that Gambian irregular migrants in Italy are confronted with various difficulties during their journey to Italy. Some of these problems are imprisonment, kidnapping, robbery, torture, exploitation and hunger, which immigrants suffer from on the road. The study also revealed that some of the reasons that force Gambians to migrate irregularly are high unemployment rate, poverty and low wages in Gambia. The study also discovered that Gambian irregular migrants are affected by language barrier and high rejection rate of their asylum applications. They have problems with the humanitarian assistance such as poor quality food, bad sanitary facilities and small monthly allowance given to them. It is also discovered in the study that Gambian irregular migrants in Italy are provided with language learning program to help them integrate, however there are constraints in providing economic integration such as lack of employment and skills training.