Hipoksiya ve obezite olgusunda bazı anjiogenik faktörlerin sıçan dokularında araştırılması
Investigation of some angiogenic factors in rat tissues for hypoxia and obesity
- Tez No: 502905
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN YÜREKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzdeki insanların en büyük sağlıkla ilgili problemlerden birisi de şişmanlıktır. Yerküre üzerindeki artış hızına bağlı olarak beraberinde getirdiği hastalık riskleri sebebiyle güncelliği devam etmekte olan bir konudur. Anjiogenez, mevcut damarların dallanmasıyla yeni damarların oluşumudur. Hipoksiya ya da yetersiz oksijenlenme hücrelerin nekrozisine ve apoptoza yol açar. Hipoksiya, obezite ile ilgili hastalıkların başında gelmektedir. Hipoksiyanın önlenmesinde anjiogenez devreye girerek yeni damar oluşumu sağlanır. Fizyolojik olarak yeni damar yapımı normal şartlarda ve patolojik durumlarda, meydana gelir. Bu çalışmada hipoksiya ve obeziteye bağlı olarak bazı anjiogenik faktörler sıçan dokularında araştırılmıştır. Çalışmada 5 aylık Sprague Dawley erkek sıçanları kullanılmıştır. Sıçanlar; Normal beslenme/Normal oksijen (NB/NO), Normal beslenme/Düşük oksijen (NB/DO), Yüksek Kalorili beslenme/Normal oksijen (YKB/NO) ve Yüksek Kalorili beslenme/Düşük oksijen (YKB/DO) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Obez gruplarındaki sıçanlarda istenen % 20-25 ağırlık artışı sağlandıktan sonra karaciğer, akciğer, beyaz yağ doku (BYD), kahverengi yağ doku (KYD) ve kan (plazma) dokuları alınmıştır. Alınan dokularda, Adrenomedullin (ADM) Hipoksik İndüklenebilir Faktör1-α (HIF1-α) ve Matriks Metaloproteinaz-II (MMP-II) ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Yapılan çalışmada, BYD'de ADM, HIF1-α ve MMP-II'de, KYD'de ise ADM ve MMP-II miktarlarında önemli artış olduğu görülmüştür. Karaciğer ve akciğerde dokularında ise HIF1-α'nın miktarında anlamlı artış olduğu görülmüştür. Plazmada ise ADM, HIF1-α ve MMP-II miktarlarında anlamlı bir artış saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity, which has become one of the most important health problems of people in today's world, is an ongoing issue due to the risk of illness due to the rate of increase in the world. Angiogenesis is the formation of new vessels by branching of existing vessels. Hypoxia or inadequate oxygenation leads to necrosis of cells and apoptosis. Hypoxia is the leading cause of obesity-related illnesses. In the prevention of hypoxia, angiogenesis is activated and new vessel formation is occured. Physiologically, new vessel formation occurs under normal conditions and in pathological conditions. In this study, some angiogenic factors related to hypoxia and obesity were investigated in rat tissues. Five-month Sprague Dawley male rats were used in the study. Rats are distributed into four groups: normal feeding / normal oxygen (NF/NO), normal feeding/low oxygen (NB/LO), high calorie feding/normal oxygen (HFC/NO) and high calorie feeding/low oxygen (HCF/LO). Liver, lung, white Adipoze tissue (WAT), brown Adipoze tissue (BAT) and blood (plasma) tissues were taken after the desired 20-25% weight gain in rats. Adrenomedullin (ADM), Hypoxic Inductorable Factor 1-α (HIF1-α) and Matrix Metalloproteinase-II (MMP-II) were measured by ELISA in all tissues.In the study, significant increases were observed in ADM, HIF1-α and MMP-II in WAT and ADM and MMP-II in BAT. In liver and lung tissues, the amount of HIF1-α was found to increase important. In the plasma, there was no significant increase in ADM, HIF1-α and MMP-II amounts.