Spin camların fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the properties of the spin glasses
  1. Tez No: 50295
  2. Yazar: EKREM AYDINER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KERİM KIYMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
79 ÖZET Bu tezde düzensiz sistemlerin bir magnetik fazı olan spin-cam davranışını gösteren sistemlerin fiziksel özellikleri incelenmiştir. Tezin önceki çalışmalar bölümünde spin cam sistemleri açıklamak için yapılan teorik çalışmalardan kısaca bahsedildi. Materyal metod bölümünün birinci kesminde; diğer magnetik fazları ele alarak genel olarak magnetizmamn kaynağından ve magnetik fazlardan söz edildi ve genel bir bakış oluşturulmaya çalışıldı. İkinci kesimde; spin camları diğer magnetik fazlardan ayıran deneysel sonuçlar özetlendi ve spin cam sistemlerde bazı niceliklerin ortalamasının nasıl alındığı, sistemde ortaya çıkan bunalımın(frustrated) doğası, düzen parametresi ve simetri kırılması gibi bazı fiziksel olgular tartışıldı. Üçüncü kesimde; spin cam davranışını açıklamak için önerilen iki temel model (EA modeli ve SK modeli) incelendi ve sonuçlan tartışıldı. Tartışma ve sonuçlar bölümünde modeller arasında karşılaştırma yaparak sonuçların deneylerle uyumu değerlendirildi. Ayrıca deneysel ve teorik çalışmalara bağlı olarak spin camların davranışını tam olarak açıklayabilmek için geliştirilecek yeni bir modelin bazı özelliklerine dikkat çekildi.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY In this thesis, we have investigated the physical properties of the spin-glass systems which are the magnetic phase of disordered systems. In the preview section, a short theoretical background has been given related to spin glass systems. In the first section of material and method, some explanations have been introduced on magnetic phases and the source of magnetism, so a general perspective has been set. In the second section of the material and method, we have summarized experimental results concerning the difference of the spin-glass systems from the other magnetic phases. However, some problems such as methods to calculate the average of some quantities in spin-glass systems, the nature of the frustration raising from the system, the order parameter and the symmetry breaking have been discussed. In the third section, two theoretical models explaining the spin-glass behaviour suggested by Edwards- Anderson and Sharrington-Kirkpatric have been investigated and discussed. In the results and discussion section, we have compare the results of the therotical expedition and experimental findings. Furthermore, we have point out the some properties of a new model in order to explain properly the behaviour of spin-glass systems in the light of experimental and theoretical studies.