Çayırhan kömürünün sıvılaştırılması
Liqeefaction of Çayırhan coal
  1. Tez No: 50294
  2. Yazar: AYŞEGÜL AVCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GAYE ERBATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
66 ÖZET Bu çalışmada Çayırhan linyiti hidrojenasyonla sıvılaştınldı. Kömürün toplam dönüşümü, sıvı ürün verimi, diğer ürünlere (AS,PAS) dönüşümü ve gaza geçen kükürt miktarı hesaplandı. Temiz sıvı ürün eldesinin amaçlandığı çalışmada çözücü olarak tetralin ve katalizör ön bileşiği olarak AHNfnin kullanıldığı deneylerde toplam dönüşümün ve sıvı ürün veriminin arttığı görüldü, örneğin genelde en yüksek dönüşümün elde edildiği 450°C'de katalizörsüz, tetralinli ortamda toplam dönüşüm %85.1 iken bu rakam katalizörsüz tetralinsiz ortamda %72.9'a düşmüştür. Katalizörlü tetralinsiz ortamda bu değerin %83.2'ye çıkıyor olması katalizörün dönüşüm açısından olumlu etkisini ortaya koymaktadır. Tek aşamalı 30 dakikalık deneylerin yanında 60 dakika toplam tepkime süresine sahip iki aşamnlı deneyler de gerçekleştirilmiştir. Tek aşamalı deneyler 6.9 MPa H2 basıncı altında yapılırken, iki aşamlı deneylerde de ikinci aşamada, oluşan H2S ve gaz ürünler boşaltıldıktan sonra reaktöre bir kez daha 6.9 MPa H2 verilerek birinci aşamadaki işlem uygulandı. Sonuç olarak görüldü ki ortamdaki H2 miktarının arttırılmasıyla toplam dönüşüm ve oil ürünü miktarları artıyordu. Örneğin iki aşamalı ve ikinci aşamada tetralinin kullanıldığı katalizörlü kömürle gerçekleştirilen deneyde toplam dönüşümün en yüksek değerine,%93.4'e ve oil ürünü veriminin en yüksek olduğu değere,%72.9'a ulaştığı görülmüştür. Ayrıca genel olarak bütün deney koşullarında gözlenen 350°C'den 400°C'ye geçişte toplam dönüşüm ve oil ürünü miktarlarının iki kat ve daha Üstünde artış gösteriyor olmasıydı, örneğin tetralinsiz ve katalizörlü ortamda 30 dakika tepkime66 ÖZET Bu çalışmada Çayırhan linyiti hidrojenasyonla sıvılaştınldı. Kömürün toplam dönüşümü, sıvı ürün verimi, diğer ürünlere (AS,PAS) dönüşümü ve gaza geçen kükürt miktarı hesaplandı. Temiz sıvı ürün eldesinin amaçlandığı çalışmada çözücü olarak tetralin ve katalizör ön bileşiği olarak AHNfnin kullanıldığı deneylerde toplam dönüşümün ve sıvı ürün veriminin arttığı görüldü, örneğin genelde en yüksek dönüşümün elde edildiği 450°C'de katalizörsüz, tetralinli ortamda toplam dönüşüm %85.1 iken bu rakam katalizörsüz tetralinsiz ortamda %72.9'a düşmüştür. Katalizörlü tetralinsiz ortamda bu değerin %83.2'ye çıkıyor olması katalizörün dönüşüm açısından olumlu etkisini ortaya koymaktadır. Tek aşamalı 30 dakikalık deneylerin yanında 60 dakika toplam tepkime süresine sahip iki aşamnlı deneyler de gerçekleştirilmiştir. Tek aşamalı deneyler 6.9 MPa H2 basıncı altında yapılırken, iki aşamlı deneylerde de ikinci aşamada, oluşan H2S ve gaz ürünler boşaltıldıktan sonra reaktöre bir kez daha 6.9 MPa H2 verilerek birinci aşamadaki işlem uygulandı. Sonuç olarak görüldü ki ortamdaki H2 miktarının arttırılmasıyla toplam dönüşüm ve oil ürünü miktarları artıyordu. Örneğin iki aşamalı ve ikinci aşamada tetralinin kullanıldığı katalizörlü kömürle gerçekleştirilen deneyde toplam dönüşümün en yüksek değerine,%93.4'e ve oil ürünü veriminin en yüksek olduğu değere,%72.9'a ulaştığı görülmüştür. Ayrıca genel olarak bütün deney koşullarında gözlenen 350°C'den 400°C'ye geçişte toplam dönüşüm ve oil ürünü miktarlarının iki kat ve daha Üstünde artış gösteriyor olmasıydı, örneğin tetralinsiz ve katalizörlü ortamda 30 dakika tepkime
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY In this stuidy Çayırhan lignite was hydrogenated. The total conversion of coal, the liquid product yield, conversions to other products (AS,PAS) and the amount of sulphur in the gas phase were calculated. This study which aims obtaining a clean liquid product when tetralin was used as solvent and AHM was used as catalyst precursor there was an increase in total conversion and liquid products. For instance, at 450°C at which temperature high conversions generally were obtained, the total conversion was 85.1% in tetralin medium, this value decreased to 72.9% in the absence of tetralin. In catalyst medium the rise in mis value to 83.2% shows the positive effect of the catalyst on total conversion. Beside single staged experiments with 30 minutes reaction period, experiments with 60 minutes reaction period were also performed. In single staged experiments 6.9MPa H2 pressure was applied.In two staged experiments, after the H2S formed was discharged at the end of the first stage, 6.9 MPa H2 was charged one more time to reactor and the procedure at the first stage was repeated. As a result there was an increase in total conversion and oil products with increasing H2 gas. For instance in the two staged experiment with catarystcoal, when tetralin was used in the second stage the total conversion achieved its highest value, 93.4%. Oil yields also achieved their highest value, 72.9%. Generally under all experiment conditions when the temperature was increased from 350°C to 400°C the total conversion and oil yield increased approximately69 twice. For example, in the experiment with 30 minutes reaction period and a medium of tetralin and catalyst when passing from 350°C to 400°C, the total conversion increased from 36.6% to 85.3% and the oil yield increased from 26.5% to 51.5%. Tetralin use increased total conversion and oil yield but it was understood that the use of tetralin decreased the amount of sulphur in the gaseous phase. This indicates that tetralin use has a positive effect on liquid product yield but has a negative effect on clean liquid yield production. Because the decrease in H2S formation will increase the sulphur content of the liquid product. The most important product in liquefaction experiments oil.For this reason GC/MS analyses of oil products were performed. As a result of GCMS analyses, most observed compounds were straight and branched chain alkanes, alkylated benzene structures, phenolic and naphthenic structures and especially at high temperatures thiophene, dibenzothiophene and similar sulphur compounds, together with phenanthrene, anthracene, pyrene and similar polyaromatic compounds. Beside these, N- containing compounds like methyl benzene amine were also present at high temperatures. The compounds mentioned above were observed especially at 350°C and higher temperatures. At 300°C, only benzene, phenol and long straight chain alkyl structures were found.