Titanyum dioksit nanotüplerin hidrotermal yöntem ile sentezi ve fotokatalitik oksidasyon proseslerinde kullanılabilirliğinin incelenmesi
Synthesis of titanium dioxide nanotubes by hydrothermal method and investigation of its applications in photocatalytic oxidation processes
- Tez No: 502958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ESEN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, TiO2 nanotüpler (TNT) hidrotermal yöntem ile sentezlenmiştir. Elde edilen TNT'lerin karakterizasyonu XRD, TEM ve BET yüzey alanı analizi ile yapılmıştır. Sıcaklık, süre, yıkama koşulları, kalsinasyon sıcaklığı ve başlangıç maddesi türünün hidrotermal işleme etkileri incelenmiştir. En yüksek yüzey alanına sahip TNT'ler 1500C'de 24 saat sürede gerçekleşen hidrotermal işlem ile elde edilmiştir. Sentezlenen nanotüpler 3000C-6000C arasındaki sıcaklıklarda 3 saat boyunca kalsine edilmiştir. 4500C'den yüksek sıcaklıklarda nanotüp yapısı bozulmaya başlamıştır. 4500C'de kalsine edilen TNT'ler Reactive Red 239 (RR239) boyarmaddesinin fotokatalitik renk gideriminde kullanılmıştır. RR239 boyarmaddesinin renk giderimine boyarmadde çözeltisinin başlangıç pH'ı, boyarmadde başlangıç derişimi ve fotokatalizör miktarının etkileri incelenmiştir. Boyarmadde çözeltisinin başlangıç pH'sı ve başlangıç boyarmadde derişiminin artması ile RR239 renk giderim hızı azalmıştır. Fotokatalizör miktarının artması ile RR239 renk giderim hızı artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, TiO2 nanotubes (TNT) were synthesized by hydrothermal treatment method. The obtained samples were characterized by XRD, TEM ve BET surface area analysis. Effects of temperature, time, washing conditions, calcination temperature and type of starting material on hydrothermal treatment method were investigated. TNT with highest surface area was obtained by hydrothermal treatment at 1500C for 24 h. TNT were calcined in the temperature range of 3000C-6000C during 3 h. Nanotube morphology was destroyed at a temperature higher than 4500C. TNT calcined at 4500C were used in photocatalytic decolorization of Reactive Red 239 (RR239) dye. The effect of initial pH of dye solution, initial dye concentration and amount of photocatalyst on decolorization of RR239 were examined. As initial pH of dye solution and initial dye concentration increased the decolorization rate of RR239 decreased. Decolorization rate of RR239 increased upon increasing amount of photocatalyst.