Titanyum dioksit nanotüplerin, düşük viskosite bulk fill akışkan kompozit rezinlerin su emilimi ve suda çözünürlük özelliklerine etkisi
Effect of titanium dioxide (TİO2) nanotubes on water sorption and water solubility properties of low viscosity bulk fill flowable composite resins
  1. Tez No: 555873
  2. Yazar: MUSTAFA KUTAY KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KAM HEPDENİZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı, dört farklı akışkan bulk-fill kompozit ve bir adet akışkan kompozit rezine %1 oranında titanyum dioksit (TiO2) nanotüp ilavesinin, bu kompozit rezinlerin su emilimi ve suda çözünürlük değerleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada; 13 nm çapında ve anataz formunda TiO2 tozu kullanıldı. TiO2 tozundan TiO2 nanotüpler, hidrotermal yöntem ile sentezlendi. Sentezlenen TiO2 nanotüplerin fonksiyonlaştırılması amacıyla metakrilik asit kullanıldı. TiO2 nanotüplerin karakterizasyonları; Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağılım Spektrometresi (EDS), X-Işını Kırınım Difraktometresi (XRD) ve Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ile gerçekleştirildi. Çalışmada restoratif materyal olarak; bir adet akışkan kompozit rezin (Filtek Ultimate Flowable, 3M) ve dört farklı akışkan bulk-fill kompozit rezin (Filtek Bulk Fill Flowable, 3M; Surefil SDR Flowable, Dentsply; Venus Bulk Fill Flowable, Heraeus Kulzer; X-tra Base Flow, Voco) kullanıldı. Kompozit rezinlerin su emilimi ve suda çözünürlük değerlerinin incelenmesi amacı ile 8 mm çapında ve 2 mm kalınlıkta disk şeklinde örnekler hazırlandı. Her bir kompozit rezin grubundan 30 adet hazırlanan örnekler 2 alt gruba ayrıldı. Her bir alt gruptaki 15 adet örneğe eklenecek ağırlıkça %1 oranında fonksiyonlaştırılmış TiO2 nanotüpler, spatülasyon yöntemi ile kompozit rezinlere ilave edildi. TiO2 nanotüp ilavesi öncesi ve sonrası her bir kompozit rezinin yüzey morfolojisi SEM ile değerlendirildi. TiO2 nanotüp ilavesiz ve ilaveli toplam 150 adet kompozit rezin diskin, 1., 7., 14. ve 21.günlerdeki su emilimi ve suda çözünürlük testleri, ISO 4049:2009 standartları baz alınarak tamamlandı. İstatistiksel değerlendirme amacıyla Friedman Test, Kruskal-Wallis H Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanıldı (p 0.05). TiO2 nanotüp ilavesiz tüm kompozit rezinlerin her bir güne ait su emilimi değerleri birbiri ile karşılaştırıldığında kompozit rezinlerin su emilimi değerleri arasında fark gözlenmedi (p >0.05). TiO2 nanotüp ilaveli tüm kompozit rezinlerin her bir güne ait su emilimi değerleri birbiri ile karşılaştırıldığında ise, su emilimi değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık, 7. ve 21. günlerde gözlendi ve Venus akışkan bulk-fill kompozit rezininin istatistiksel olarak en yüksek su emilimi değeri gösterdiği belirlendi (p 0.05). TiO2 nanotüp ilavesiz tüm kompozit rezinlerin her bir güne ait suda çözünürlük değerleri birbiri ile karşılaştırıldığında, X-tra Base akışkan bulk-fill kompozit rezini, Filtek Ultimate Flow akışkan kompozit rezinine göre 7.,14.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study is to investigate the effects of 1% titanium dioxide (TiO2) nanotube addition on the water sorption and water solubility values of four different flowable bulk-fill composites and one flowable composite resin. In this study; TiO2 powder in 13 nm diameter and in anatase form was used. TiO2 nanotubes from TiO2 powder were synthesized by hydrothermal method. Methacrylic acid was used to functionalize the synthesized TiO2 nanotubes. Characterization of TiO2 nanotubes; was performed by Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Distribution Spectrometer (EDS), X-Ray Diffraction Diffractometer (XRD) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). A flowable composite resin (Filtek Ultimate Flowable, 3M) and four different flowable bulk-fill composite resins (Filtek Bulk Fill Flowable, 3M; Surefil SDR Flowable, Dentsply; Venus Bulk Fill Flowable, Heraeus Kulzer; X-tra Base Flow, Voco) were used in study. Disc shaped specimens, 8 mm in diameter and 2 mm in thickness, were prepared to evaluate the water sorption and water solubility values of composite resins. Thirty samples from each composite resin group were divided into 2 subgroups. 1% functionalized TiO2 nanotubes to be included to the 15 samples in each subgroup were added to the composite resins by the spatulation method. Surface morphology of each composite resin was evaluated by SEM before and after the addition of TiO2 nanotubes. Water sorption and water solubility tests of 150 composite resin discs with and without TiO2 nanotubes, on the 1st, 7th, 14th and 21st days were completed based on ISO 4049: 2009 standards. Friedman Test, Kruskal-Wallis H Test and Mann-Whitney U Test were used for statistical evaluation (p 0.05). When water sorption values of all TiO2 nanotube free composite resins for each day were compared with each other, there was no difference between the water sorption values of composite resins (p> 0.05). When water sorption values of all TiO2 nanotube added composite resins for each day were compared with each other the statistically significant difference between water sorption values was observed on the 7th and 21st days and Venus flowable bulk-fill composite resin showed statistically the highest water sorption value (p 0.05).