Akrilamit verilen rantlarda argan yağının karaciğer ve böbrek mitokondriyal oksidatif stres ve solunum enzimleri üzerine etkisi
Effect of argan oil on liver and kidney mitochondrial oxidative stress and respiratory enzymes in acrylamide given rats
  1. Tez No: 502970
  2. Yazar: RAHİME ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN AYDIN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Akrilamit (AA) halk sağlığı için risk oluşturan önemli bir kimyasaldır. Argan yağı (AR), antioksidanlar ve fenolik bileşikler bakımından zengindir. Bu çalışmada, rat karaciğer ve böbreğinde AA ile oluşabilecek olası mitokondriyal oksidatif stres ve mitokondriyal fonksiyonlar üzerine AR'nın koruyucu etkisinin çalışılması amaçlanmıştır. Bu nedenle, Sprague Dawley ratlara AA (50 mg / kg i.p, haftada 3 gün), AR (6 ml / kg o.p, her gün) ve AA ile birlikte AR olmak üzere 30 gün boyunca verildi. Genel olarak, AA verilen rat karaciğer ve böbreğinde sitozolik glutatyon s-transferaz (GST), glukoz-6P-dehidrogenaz (G6PD) aktivitelerinde azalma buna karşın miyeloperoksidaz (MPO) ve total nitrik oksit (NOx) seviyelerinde önemli artışlar görüldü. AA etkisi ile mitokondriyal redükte glutatyon (GSH) seviyesi ve antioksidan enzimlerde azalma olurken, mitokondriyal lipit peroksidasyonu (LP) ve protein karbonil (PK) seviyelerinde önemli artışlar meydana geldi. Ayrıca, AA verilen hayvanların karaciğer ve böbrek dokularında elektron transport zincir (ETS) ve trikarboksilik asit (TCA) döngüsü enzim aktiviteleri, ATP ve mitokondriyal metabolik fonksiyon (MTT) seviyeleri önemli derecede azaldı. AA ile birlikte AR verilmesi, AA etkisi ile oluşan oksidatif stres ve mitokondriyal fonksiyon parametrelerini önemli ölçüde iyileştirdi ve çoğu parametre tamamen normale döndü. Elde ettiğimiz bulgular, AR'nın AA etkisi ile rat karaciğer ve böbrek dokusunda artan oksidatif stres ve bozulan mitokondriyal fonksiyonların iyileştirilmesinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Acrylamide (AA) is an important chemical that pose a risk to public health. Argan oil (AR) is rich in antioxidants and phenolic compounds. We aimed to study the protective effect of AR on mitochondrial oxidative stress and mitochondrial functions that may occur with AA in rat liver and kidney. For this purpose, Sprague Dawley rats were given with AA (50 mg / kg i.p., 3 days a week), AR (6 ml / kg o.p, per day) and AA together with AR for 30 days. Cytosolic enzymes glutathione s-transferase (GST), glucose-6P-dehydrogenase (G6PD) enzyme activities decreaded but myeloperoxidase (MPO) and total nitric oxide (NOx) levels increased in the AA treated rats. By the effect of AA, mitochondrial reduced glutathione (GSH) level and mitochondrial antioxidant enzyme activities decreased. In contrast, significant increases were seen in mitochondrial lipid peroxidation (LP) and protein carbonyl (PC) levels. In addition, significant decreases were observed in the activities of electron transport chain (ETC) and the tricarboxylic acid (TCA) cycle enzymes and also ATP and mitochondrial metabolic function (MTT) levels decreased by the effects of AA. AR administration together with AA improved significantly oxidative stress and mitochondrial function parameters caused by AA and most parameters were completely normalized. Findings show that AR is effective in improving mitochondrial oxidative stress and deteriorating mitochondrial functions in rat liver and kidney tissue with AA effect.