Underwater target detection with hyperspectral imagery for search and rescue operations
Arama kurtarma faaliyetleri için hiperspektral görüntüleme ile su altı nesne tespiti
  1. Tez No: 502975
  2. Yazar: İSA CEM EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Arama kurtarma, mayın tespiti, arkeolojik çalışma faaliyetleri gibi su altı nesne tespiti uygulamalarında hızlı ve hassas tespitin yapılabilmesi sorunlu bir konudur. Hiperspektral görüntüleme ayrıntılı spektral bilgi sağlayabilmesi sayesinde ilgili bölgedeki farklı bileşenleri etkili bir şekilde ayırt edilebilmektedir. Sualtında bulunan nesnelerin tespiti için, nesnenin su üzerindeki imzasının kullanılması, su kütlesinin yansımaya etkisinden dolayı verimli olmayabilir. Nesne tespiti, su kütlesi tarafından etki edilmiş yansıma imzası ile yapılmalıdır. Nesne imzalarının belirli bir su kütlesi altındaki yansımalarını benzetmek için, su kütlesini düzelten algoritmalar dikkate alınabilir. Su altı yansıması elde edildikten sonra, nesne tespitine olan etkisi gözlemlenebilir. Bu tezde su katmanının bir nesne yansımasına etkisi araştırıldı. Su üzerindeki imzadan sualtı nesne yansıması oluşturmak için su kütlesi düzeltme algoritmaları kullanıldı. Sualtı hedef imzasının hedef tespitine olan etkisi de incelendi. Tezde kullanılan nesneler arama kurtarma faaliyetlerindeki tespit performanslarını ölçmek maksadıyla ilgili senaryolarda karşılaşılan nesnelerden seçilmiştir. Arama kurtarma faaliyetlerindeki reaksiyon hızını artırmak için su kütlesinin etkisini düzeltme ve nesne tepiti algoritmaları her nesneye uygulanmış, optimum su kütlesi düzeltme - nesne tespiti algoritma çiftleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fast and precise target detection is an issue in underwater object detection applications such as search and rescue, mine detection, archeological remains, etc. Hyperspectral imaging could be effective in determining different components in a selected region thanks to its ability to provide detailed spectral information. The detection of underwater objects with their above-water reflectance signature may not be efficient because of the reflectance changes due to water column. The detection should be conducted with the reflectance signature affected by the water column. To simulate object reflectance under a specific water column, water column correction algorithms can be taken into consideration. Once underwater spectral reflectance is obtained, their effect on the detection performance can be observed. In this thesis, the effect of water column to an object reflectance is investigated. The water column correction algorithms are utilized to create underwater object spectrum from above-water object reflectance. The effect of underwater target spectrum to object detection is also investigated. The materials used for the study are related to search and rescue operations to be evaluated according to their capability of detection in such scenarios. To increase reaction speed in search and rescue operations, the algorithms used for water column correction and target detection are applied to each material to evaluate the optimum water column correction – target detection algorithm pair for material types.