Bir işlemede stok kontrol sisteminin kurulması
The Establishing of inventory control systems in a enterprice
  1. Tez No: 50299
  2. Yazar: HAKİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAFİG TAGİEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
öz Günümüzde, Stok Planlama ve Kontrol, endüstri işletmderinin karlılığım etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Yetersiz ve yanlış stok planlamaları, karlılığı azaltmasının yamsıra üretim sürekliliğinde gözle görülür bir kesilme olabilir.Bundan dolayı stok planlama ve kontrolüne işletmelerin titizlik göstermesi gerekmektedir. Bu çalışmalarda, stok kontrol konusu, bilgisayarlarla paralel olarak gelişen simülasyon tekniği ile BASIC programlama dili bütünleştirilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Inventory planning and control is one of the most important factors which effects the profitability of an Industrial organization. The cost caused by insufficent inventory planning reduce profitability, even though production might continue without visible disruptions So, it is necessary to study nature of interrelated elements in the inventory system, to establish the relationships among them, and to develop inventory planning models and control methods based on these relationships. Simulation Technigue and“BASIC”computer language are used for solving the practice problem.