Bazı ferro elektrik kristallerin optik ve fotorelektrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of optical and photoelectret properties of some ferroelectrics
  1. Tez No: 50300
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇABUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AMİRULLAH M. MAMADOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
VIII oz Bu çalışmada, LiNbO^, LiTa03 ve Ba2NaNb50ı5 ferroelektrik tek kristallerin optik özellikleri incelendi. Bu kristallerin, soğurma kenarı, band aralığı, Urbach sabitleri ve yayınlanan fononların enerjisi bulundu. Aynı zamanda, elektret ve fo- toelektret (ışık altında) bir ısısal süreç boyunca bir elektrik alanının uygulanmasıyla elde edildi. Sıvı azot sıcaklığında, ısısal uyarmalı depolarizasyon akımı (TSDC) karanlık ve ışık altında ölçüldü. Elektret ve fotoelektrete üzerine polarizasyon ve dış faktörlerin (uygulanan elektrik alan, sıcaklık) etkisi incelendi. TSDC ölçümlerinden tuzakların enerji seviyeleri belirlendi ve elektret ve fotoelektret oluşumu için gereken parametreler (elektrik alanı, sıcaklık, v.s.) bulundu.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT In this work, optical properties of LiNbOs, LiTaOa and Ba,2NaNb50i5 single ferroelectric crystals were examined. For these crystals, absorption edge, band gap, Urbach constants and phonon energy of emission were found. At same time, elec- tret and photoelectret (under light) were obtained via application of an electric field during a termal cycle. At liquid nitrogen temperature, Thermally Stimulated Depolarizatoin Currents (TSDC) were measured with and without photosensitive il lumination. Effect of polarization and the other factors external influences (applied electric field, temperature) on electret and photoelectret were investigated. Energy levels of the traps were determined from the TSDC measurements and also parame ters (electric field, temperature, etc.) which are necessary for providing electret and photoelectret were obtained.