Bilgisayarla malzeme gereksinim planlama sistemi (MRP-materials requirements planning) uygulamaları
- Tez No: 50714
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL ŞENGONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Özet Malzeme gereksinimleri planlama (MRP) sistemi, son ürüne olacak istek miktarı hakkında yapılan kestirimlerden yola çıkarak, parça ve bileşenlere ne kadar gereksinim duyulacağını belirler. Bir MRP sisteminin ana bileşenleri. Üretim Planlama Sistemi, Malzeme Gereksinimleri Planlama Sistemi, Kapasite Gereksinimleri Planlama Sistemi ve Sipariş Verme Sistemidir. Üretim planlama sistemi, son ürüne olcak istek miktarının kestirimlnl yapar ve bu kestlrimi gerçekleştirecek ana üretim planını hazırlar. Malzeme gereksinim planlama sistemi, ana üretim planından yola çıkarak, hedeflenen üretim için ne kadar hammadde, parça ve bileşen gerekeceğini belirler. Bu işlemde, açılım hesabı yöntemi kullanılır. Son ürün miktarından yola çıkılarak parça ve bileşen adedini bulma işlemine açılım hesabı denir. Açılım hesabı için, parça listeleri (ürün reçeteleri), ürün ağacı bilgileri gereklidir. Son ürüne olacak istek miktarını karşılayabilmek için planlanmış istek çizelgesi hazırlanır. Planlanmış istek çizelgesi hazırlanırken, klasik envanter yöntemlerinde kullanılan sipariş miktarını belirleme yöntemlerinden biri yada bir kaçı kullanılır. ! Kapasite gereksinimleri planlama sistemi. Malzeme gereksinimleri planlama sistemiyle paylaşımlı çalışır. Hazırlanan üretim planının, firma kapasitesiyle gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini belirler. Sipariş verme sistemi ise, planlanmış. istek çizelgesini kullanarak, süresi gelen malzemelerin sipariş verme sürecini başlatır.. MRP sistemi, firma içerisinde, Ar&Ge. Üretim, Planlama »Yönetim, Stok bölümlerini kapsayan bir bilgi sistemi iken, MRPII (Üretim Kaynaklarını Planlama Sistemi) firma içindeki diğer bölümleri de (finansman, muhasebe) içine alan bir bilgi sistemi olarak karşımıza çıkıyop. Günümüzde, gelişmiş ülkelerde çoğu firmanın kullanmakta olduğu bu sistemin, Türkiye'de fazla yaygın olmadığını görmekteyiz. Kurulması ve kullanıma hazırlanması büyük maliyetler gerektiren bu yazılımlardan Türkiye'de kısıtlı da olsa kullanım gören iki ömeğl, MAPICS/DB ve EuroLine, incelendi. Çalışmamızın son kısmında, bütün bu araştırmalar ışığında, bir firmanın sistem analizini gerçekleştirildi. Firma ihtiyacı olan bilgi sistemi yazılımını satın alma maliyetini karşılayamayacağı İçin. analizler ışığında, firma gereksinimlerini karşılayabilecek bir yazılım projesine başlandı. Bu projenin çok geniş olması ve yazılım geliştirme İşinin uzun sürmesi sebebiyle, bu tez çalışması kapsamında, projenin ilk kısmı olan Ürün Reçeteleri modülü tamamlanmıştır. 60
Özet (Çeviri)
Summary Materials Requirements Planning System (MRP), is a set of procedures for converting forecasted demand for a manufactured product in to a requirements schedule for the components, subassemblies, and raw materials comprising that product. Main components of an MRP system are. Production Scheduling System, Material Requitements Planning System, Capacity Requirements Planning System and Order Release System. Production scheduling system, prepares the master production schedule. The master production schedule, projects the production far enough in to the future to accomodate the production process that accounts for the longest combination of supplier lead time and production time. Material requirements planning system, determines how much material will be needed to produce the desired number of units. The bill of materials datais used for explosion calculus. The purpose of explosion calculus is to determine the total material requirements, called the gross requirements, that will be needed to produce the scheduled products. When producing the scheduled products, heuristic lot sizing methods are used. Capacity requirements planning sistem, works in conjunction with the material requirements planning' system to ensure that the scheduled production will fit within the plant capacity. Order release system uses the planned order schedule for input an order release report. An MRP system, integrates R&D, Production,Management Planning departments of a firm. On the other hand MRPII (Manufacturing Resources Planning) system, also includes financing and accounting departments of a firm. Nowadays, in developed countries, most of the firms are using MRP systems. In Turkey, using MRP which is very expensive of installation is not common. In this thesis, most popular softwares of Turkey, MAPICS/DB and EuroUne are studied. In the last part of this project, the system analysis of a firm Is accorhplished. Because of finance and time limits, MRP project Is divided In to sub projects. First of all, Bill Of Materials Database module is developed., 61