Malzeme ihtiyaç planlama sisteminin kurulması ve bir işletmede uygulanması
Establishment of material requirement planning system and application in a business
- Tez No: 603854
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çağımızda sürekli değişikliğe uğrayan ve gelişen ekonomik koşullar altından rekabet avantajını sağlamak giderek zorlaşmaktadır. Teknolojinin yaygınlaşması ile işletmeler, teknolojiye eskisinden daha kolay ve ucuz şekilde erişim sağlayabilmektedir. Bu ortamlarda işletmelerin ayakta kalmalarını ve rekabet avantajı kazanmalarını sağlayabilecek olan politika stok yönetim politikasıdır. Talebi karşılamak üzere en uygun malzemeye, uygun yoldan ve fiyattan ulaşabilen işletmeler, maliyet avantajından dolayı rekabet savaşında her zaman güçlü taraf olacaktır. Bu rekabet ortamında işletmeler planlanmış olan üretimi uygun koşullar altında tamamlayabilmek adına, gerekli malzemelerin üretim yerine gelişini, mümkün olan şekilde en az stok bulundurarak üretim ve sevkiyat faaliyetlerini tamamlamak amacıyla malzeme ihtiyaç planlama sistemini hayata geçirmektedirler.Malzeme ihtiyaç planlaması amacı mümkün olduğu kadar düşük stok seviyesi ile üretim ve sevkiyat faaliyetlerinin tamamlanmasına destek olan bilgisayarlı bir stok kontrol ve üretim planlama sistemidir. Bu tez çalışması, kompozit tekstil üretimi yapan bir işletmede malzeme ihtiyaç planlama sisteminin kurulmasını ve uygulamasını içermektedir. Bu nedenle geniş çaplı bir literatür taramasının ardından uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our age, it is becoming increasingly difficult to provide competitive advantage under the constantly changing and developing economic conditions.With the spread of technology, businesses can access technology more easily and cheaply than before. It is the policy of stock management policy that can enable enterprises to survive and gain competitive advantage. In order to meet the demand, the companies that can reach the most suitable material, the appropriate way and the price will always be a strong side in the competition war because of the cost advantage. In order to complete the planned production under appropriate conditions in this competitive environment, the companies implement the material requirements planning system in order to complete the production and shipment activities by keeping the necessary materials at the place of production and keeping the minimum stock as possible. The purpose of material requirement planning is a computerized stock control and production planning system that supports the completion of production and shipment activities with as low stock levels as possible. This thesis includes the establishment and application of material requirements planning system in a composite textile manufacturing company. Therefore, the application was carried out after a large literature review.