Soğuk savaş sonrası dönemde Bulgaristan ekonomisinde yaşanan değişimler
Happened changes in the Bulgaria economy after the Cold War Period
  1. Tez No: 502996
  2. Yazar: ZİYA İNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte Bulgaristan'da 1990'lı yıllarda siyasi ve ekonomik bazı reformlar geliştirilmiş ve bu reformlar başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bu sebeple ülke, 1996 yılında krize girmiştir. Leva, dolar karşısında yüksek oranda değer kaybetmiş ve ülkede dış borçların ödenmesinde problemler yaşanmıştır. Bulgaristan Para Kurulunun kurulması ve leva'nın Alman markına endekslenmesi sonucunda makroekonomik istikrar sağlanmış ve 1998 yılından sonra ekonomik büyüme süreci yeniden başlamıştır. Bulgaristan ekonomisi sektörel olarak incelendiğinde tarım ve madenciliğin önemli bir konumda olduğu bulunmaktadır. Tarım ve madenciliğin yanı sıra çalışmamız boyunca tüm sektörler derinlemesine incelenecek ve Bulgaristan ekonomisinin tüm dinamiklerine tek tek değinilecektir. Sonuç olarak çalışmamızda Soğuk Savaş Sonrası dönemde Bulgaristan ekonomisinde yaşanan değişimlerin bütün yönleriyle incelenmesi ve elde edilen tecrübeler esas alınarak ileriye dönük faaliyetlerde tedbirli adımlar atılarak uygulanmasının ülke için faydalı olacağına inandığımız ekonomik planlama önerileri de dâhil olmak üzere her türlü aşamada bütün ekonomik faktörlerin açığa çıkarılması amacındayız.
Özet (Çeviri)
With the end of the Cold War, some political and economic reforms were developed in Bulgaria in the 1990s and these reforms resulted with the failure. For this reason, the country break into crisis in 1996. Leva has lost a lot of value against the dollar and problems were experienced in paying foreign debts in the country. Establishment of the Bulgarian Monetary Board and indexation of the Bulgarian currency to the German currency resulted in macroeconomic stability and the economic growth process has started after 1998 again. When the Bulgarian economy is examined sectorally, agriculture and mining are seem in an important position. In addition to agriculture and mining, all of other sectors will be deeply examine in our work and all the dynamics of the Bulgarian economy will be addressed one by one. In conclusion, we aim to examine all aspects of the changes in the post-Cold War period in the Bulgarian economy, and to expose all economic factors, including the economic planning proposes, which we believe will be efficient for this country.