Bir üniversite kampüsü spor kompleksi için güneş enerjisiyle sıcak su eldesi değerlendirmesi
Assessment of solar water heating application for a university sports center
  1. Tez No: 503004
  2. Yazar: MUSTAFA ERKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son yıllarda artan enerji ihtiyacına ve küresel ısınma etkilerinin belirgin olarak gözlemlenebilir olmasına bağlı olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı daha da önem kazanmıştır. Tüm dünyada ulaşımdan iklimlendirmeye, sanayiden evsel kullanımlara kadar tüm enerji tüketim noktalarında, artan enerji fiyatları ve toplumsal bilinçlenmeyle birlikte enerji tüketim alışkanlıkları da teknolojik gelişmelere bağlı olarak değişmektedir. Bu çalışmanın amacı, bir üniversite spor kompleksi için güneş enerjisi ile sıcak su eldesini değerlendirebilmek amacıyla örnek olay çalışması gerçekleştirmektir. Yapılan bu tez çalışmasında, literatürde de doğruluğu kanıtlanmış 3 değişik hesaplama ve benzetim programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the solar energy has a wide range of use, such as generating electricity, obtaining hot water, drying foods and goods, obtaining water via desalination etc.. Solar water heating systems as preheating systems, have many applications in the industry. On the other hand, solar water heating systems for domestic hot water usage are the most common and well known application of using solar energy. This thesis aims for the assessment of a solar water heating application for a university campus sport center by simulating a case study. The simulation has been made by using 3 different reliable softwares which are commonly used in the literature.