Meşe palamutundan elde edilen aktif karbon ile boyar madde giderimi
Removal of dye from aqueous media activated carbon obtained from acorn sheel
  1. Tez No: 503010
  2. Yazar: KADİR SELÇUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada; adsorban madde olarak Meşe Palamutu'ndan elde edilen aktif karbon kullanılmıştır. Aktif karbon ZnCl2 ile kimyasal aktivasyonla hazırlanmıştır. BET yüzey alanı 1082,4409 m2/g olarak ölçülmüştür. Boyarmadde olarak Malachite Green kullanılmıştır. Başlangıç boya derişiminin ve sıcaklığın adsorpsiyon üzerindeki etkisi incelenmiştir. Boyar madde için dört farklı başlangıç derişimi kullanılmıştır. İki farklı adsorpsiyon izotermine uygunluk araştırılmış olup, Langmuir adsorpsiyon izotermine uyduğu tespit edilmiştir. Üç farklı sıcaklıkta, farklı başlangıç derişimleri ile deneysel çalışmalar yapılarak, kinetik hız modelleri incelenmiştir. Çalışmamızın Pseudo 2. Derece Kinetik modele daha uygun olduğu görülmüştür. Ayrıca termodinamik parametreler hesaplanarak adsorpsiyonun tersinir ve endotermik karakterli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study activated carbon, obtained from Acorn shell, was used as adsorbent material. Activated carbon was prepared by chemical activation with ZnCl2. The BET surface area was measured as 1082,4409 m2/g. Malachite Green was used as dye. Effects of initial dye concentration and temperature on adsorption were investigated. For four different initial concentrations were used for dye.. Coherence with two different adsorption isotherm were investigated, it was found that results comply with the Langmuir isotherm. Kinetic rate models were examined experimentally for three different temperatures with different initial concentrations. Our study was found to be in beter coherence with the Pseudo second-order model. Also, adsorption was found to be of reversible and endothermic character as a result of thermodynamic parameter calculations.