Saf ve karışık çeşit ekiminin mısır (Zea mays L.) bitkisinde verim ve bazı tarımsal özelliklere etkisi
Yield and some agronomical characteristics as affected by pure stand mixtures of maize (Zea mays L.)
- Tez No: 50302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CAN ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
VII ÖZ Bu araştırma 1995 yılı ana ürün ve ikinci ürün mısır yetiştirme sezonunda, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Saf ve karışık ekim arasındaki verim ve bazı tarımsal özellikler yönünden, ana ürün ve ikinci ürün mısır yetiştirme peryodunda oluşacak farklılığın incelenmiştir. Ana ürün koşullarında, en yüksek tane verimi 1502.0 kg/da ile P.3165 çeşidinin saf ekiminde, en düşük tane verimi ise 925.5 kg/da ile Dracma, LG.2777 ve TTM.815 çeşitlerinin karışık ekiminde elde edilmiştir. İkinci ürün koşullarında ise, en yüksek tane verimi 1305.0 kg/da ile LG.60 çeşidinin saf ekiminde, en düşük ise 1030.0 kg/da ile, P.3394, MF.714 ve XL.72.AA çeşitlerinin karışık ekiminde elde edilmiştir. Ana ürün koşullarında, LG.2777 ve P.3165 çeşitlerinin ikili karışımından elde edilen 1457.0 kg/da'lık tane verimi ve ikinci ürün koşullarında ise, LG.60 ve MF.714 çeşitlerinin ikili karışımından elde edilen 1298.0 kg/dalık tane verimi değerleri dikkati çekmektedir. Bu ikili karışımlarda, saf ekimler düzeyinde tane verimi değerine ulaşılması ürünün emniyeti bakımından önerilebilecek bir karışım şekli olabileceği izlenimini vermektedir. Bu çeşitlerin karışık olarak ekilmeleri durumunda, bazı yıllarda ortaya çıkabilecek sıcak ve kurak koşullara karşı üretimde avantaj sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT This research was conducted in season of main crop and second crop maize of 1995 randomized complete block experimental desing with three replications. Differences between the grain yield and some agronomical characteristics as a result of using pure stands and mixtures growing types in main crop and second crop maize period were examined. The highest grain yield was observed in the pure stand of P.3165 with 15020 kg/ha, however the lowest grain yield was obtained from the combinations of Dracma, LG.2777 and TTM.815 with 9255 kg/ha, in main crop maize variety while it was obtained in the pure stands of LG.60 with 13050 kg/ha, however the lowest grain yield was taken from the combinations of P.3394, MF.714 and XL.72.AA with 10300 kg/ha, in the plots of pure stands and mixtures of second crop maize variety. The 14570 kg/ha grain yield obtained from the combination of LG.2777 and P3165 in main crop maize season and 12980 kg/ha grain yield obtained from the combination of LG.60 and MF.714 in the second crop maize season was found as very interesting. As these combination of two varieties has reached the same level of pure stands, it seemed promising type of mixture in points of crop safety. It can have advantages against drought and heat stresses that could be occured in some years if these two varieties were mixed grown.