Saf ve karışık çeşit ekiminin pamuk (Gossypium hirsutum L.) bitkisinde verim ve lif kalitesine etkisi
Saf ve karişik çeşit ekiminin pamuk (Gossypium hirsutum L.) bitkisinde verim ve lif kalitesine etkisi
- Tez No: 244092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma pamuk bitkisinde saf ve karışık çeşit ekimleri arasındaki verim vebazı lif kalite özellikleri yönünden oluşacak farklılıkların incelenmesi amacıylayürütülmüştür. Çalışma tesadüf blokları deneme desenine göre üç yinelemeli olarakkurulmuştur.En yüksek kütlü pamuk verimi 323 kg/da ile SG-125 ve DPL 499 çeşitlerininkarışık ekiminde, en düşük kütlü pamuk verimi ise 237 kg/da ile DPL 419 ve SG-125çeşitlerinin karışık ekiminde elde edilmiştir. En yüksek lif verimi 142 kg/da ile SG-125 ve DPL 499 çeşitlerinin karışık ekiminde, en düşük lif verimi ise 107 ve 104kg/da ile DPL 419 çeşidinin saf ekimi ile DPL 419 ve SG-125 çeşitlerinin karışıkekimlerinde elde edilmiştir.SG-125 ve DPL 499 çeşitlerinin karışımlarında, SG-125 çeşidinin saf ekimidüzeyinde kütlü pamuk ve lif verimi düzeyine ulaşılması ürünün güvenliği açısındanönerilebilecek bir karışım şeklidir.SG-125 ve DPL 499 çeşitlerinin karışımlarında, DPL 499 çeşidinin saf ekimidüzeyinde lif kopma dayanıklılığı düzeyine ulaşılmıştır. DPL 419 ve SG-125çeşitlerinin karışımlarında ise düşük lif inceliği düzeyine ulaşılması, istenilen lifinceliği değerinin elde edilebilmesi açısından önerilebilecek bir karışım şeklidir.Anahtar Kelimeler : Pamuk, Saf Ekim, Karışık Ekim, Verim, Lif Kalitesi
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare yield and quality of cotton cultivarsplanted in seed mixes with two cultivars and in pure lines Treatments were arrangedin randomized complete block with three replications.The highest seedcotton yield by 323 kg/da was observed in the blends of SG-125 and DPL 499 cultivars, while lowest seedcotton yield by 237 kg/da wasobserved in the blends of DPL 419 and SG-125 cultivars.The highest lint yield by 142 kg/da was observed in the blends of SG-125 andDPL 499 cultivars, while lowest lint yields by 107 and 104 kg/da, respectively, wereobserved in the blends of DPL 419 and SG-125 cultivars.As in the cultivar blends of SG-125 and DPL 499 was attained the same levelof pure lines of SG-125 in yields, the combination of two cultivars were more likelyto exhibit increased seedcotton and lint yields in terms of crop safety.The cultivar blends of SG-125 and DPL 499 exhibited similar fiber strengthcompared to the %100 DPL 499. As in the cultivar blends of DPL 41 and SG-125was attained to lower fiber fineness, the blends of two cultivars were more likely toexhibit desired fiber finenessKey Words :Cotton, Pure Lines, Blending of Cultivars, Yield, Fiber Quality