Göksu Deltası tarım alanlarında kullanılan tarımsal kimyasalların oluşturduğu çevresel etkiler
The Undesirable effect of agro-chemicals on Göksun Delta
- Tez No: 50301
- Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
76 ÖZET Bu araştırma Göksu Deltası tanm alanlarında kullanılan tarımsal kimyasalların türünü, kullanım miktarlarım ve bu kimyasalların oluşturduğu çevresel baskılan saptamak amacıyla yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Göksu Deltası tanm alanlarında tarımsal faaliyetler bugün yoğun bir şekilde devam etmektedir ve tarımsal üretimde verimi arttırmak için tarımın önemli girdilerinden olan pestisid ve gübreler de bölgede yoğun olarak kullanılmaktadır. Göksu Deltası tanm alanlarında kullanılan toplam tarımsal kimyasal miktanm belirlemek için yapılmış anket sonucunda tanm alanlarında bir yıl içerisinde 101,249.58 kg pestisid, 4,431,251.60 kg 'da mineral gübre kullanıldığı saptanmıştır. Bu miktardaki tarımsal kimyasalların Delta' da oluşturduğu yük Ekolojik Riziko Analizine göre belirlemiştir. Bu amaçla toprak geçirgenliği ve taban suyu haritalan üst üste çakıştınlıp alıcı ortamın duyarlık kademeleri belirlendikten sonra Delta' da kullanılan tarımsal kimyasalların yoğunluğu ürün bazında saptanmıştır. Sonuçta tanmsal kimyasalların yoğunluk haritası ile alıcı ortamın duyarlık haritası birleştirilerek ekolojik riziko alanlan ortaya çıkanlmıştır. Delta' da tanmsal kimyasalların oluşturduğu çevresel yük giderek artmaktadır ve bu nedenle okosistem tehlikeli boyutlarda olumsuz etkilenmektedir. Çalışmanın sonunda bu olumsuz durumu azaltmak için bazı önlem önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY This study was carried out to determine the agricultural land use, types and amount of agro-chemicals, and impact of these chemicals on environment in Göksu Delta, a special protection area. Results obtained from the questionnaires distributed to the farmers living in the Delta, and from two-year field study indicated that agricultural activites are continued intensely. In order to increase the yield per area pesticides and fertilizers are being used heavily. Data obtained from the questionnaires showed that 94,089.18 kg pesticides and 4,43 1,251.60 kg mineral fertilizer were used within one year. Risk areas threatened by the agro-chemicals and their sensitivity was established first by determining the sensitivity of receiving body, which is done by superposing soil and underground water maps, and then overlaying the land use and crop pattern maps on it. Risk areas were then classified according to the amount of agro-chemicals used in each area.