Sketch as the agent of the creative genius paradigm death of drawing discussions in the framework of the new digital sketching technologies
Yaratıcı dahi paradigması olarak eskiz yeni dijital eskiz teknolojileri çerçevesinde çizim ölümü tartışmaları
  1. Tez No: 503031
  2. Yazar: NURAN ÖZKAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HALUK ZELEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, mimarlık üretiminin en temel adımlarından olan eskiz yapımı, günümüzdeki mimarlık üzerinde dijital akının ışığı altında ele alınmıştır. Serbest el çizim döneminin sona ermiş olması veya yeniden canlaması sorusu üzerinde çalışılır iken,“eskiz”ve“çizim”terimlerinin çağdaş tanımları araştırılmıştır, bununla beraber, eskiz yapımındaki yeni dijital araç ve metodlar irdelenmiştir. Bu çalışmada eskiz aşamasının kolaylaştırılması amaçlı geliştirilmiş olan teknolojik araçlar tartışılmıştır. Çalışmanın zaman çizelgesi 1960'lı yıllardan başlayıp günümüze uzanmakta olup, dijital kameraları, bilgisayarları ve dijital tabletleri kapsamaktadır. Tartışmalar ve analizler akademik ve profesyonel yayınlar alanlarda sunulur iken, bu çalışma mimarlık üretimindeki dijital eskiz teknolojilerinde gelinen noktayı ampirik araştıma yöntemi ile anlamayı hedeflemektedir. Ankara'daki mimarlık ofislerinin dijital eskiz üretimi hakkında bir anket hazırlanmıştır, bu anket yolu ile en çok tercih edilen araçlar, program ve uygulamalar tesbit edilip, mimarların bu konudaki değerlendirme ve beklentileri anlatılmıştır. Dijital imaj üretimi konusundaki düşünce ve tartışmalar yolu ile çıkan sonuç bölümü ile bu çalışma sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sketching as the first step in architectural design is explored in this study in the light of the digital invasion to the realm of architecture. The question of whether freehand sketching is dead or going through a revival is studied along with researching new definitions of“sketching”and“drawing”, in addition, contemporary digital tools and methods of sketch production are explored. The main scope is concerned with the analysis of the digital technologies regarding its capacity in facilitating the sketching process, starting from the 1960s until today, and that includes digital cameras, computers and digital tablets. After the analysis of the discussions on this issue in the academic and professional publications, this thesis aims to understand the current state of affairs regarding the usage of the digital sketching technologies in the production of architecture with an empirical research. A survey is prepared to understand digital sketching production in architectural offices in Ankara and the most commonly used programs and applications accordingly, to elaborate on the architects' evaluations and expectations of this medium. Thoughts and debates regarding digital sketching production are discussed and a conclusion is driven as a result.