Farklı eğe sistemleri kullanılarak apikalden taşan debris miktarının ve çalışma zamanının karşılaştırılması
Comparison of amounts of apically extruded debris and working time using different rotary file systems
  1. Tez No: 503033
  2. Yazar: MİNE ÖZÇELİK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE ARI AYDINBELGE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı çekilmiş tek köklü alt çene küçük azı dişlerinin kanal preparasyonu sırasında, farklı Ni-Ti döner eğe sistemlerinin neden olduğu apikalden taşan debris miktarının ve çalışma zamanının kıyaslanmasıdır. Çalışmada toplam 90 adet mandibular premolar diş kullanılmıştır. Dişler seçilirken kök gelişimini tamamlamış, kök ucu kapanmış, tek köklü, tek ve düzgün kanallı olanları tercih edilmiştir. Her birinde 15 adet diş olmak üzere 6 grup oluşturulmuştur. Kök kanalları üretici firmaların talimatları doğrultusunda ProTaper Universal, ProTaper Next ve ProTaper Gold rotasyonel hareket yapan çoklu eğe sistemleri ile Reciproc, WaveOne ve WaveOne Gold resiprokal hareket yapan tekli eğe sistemleri kullanılarak şekillendirilmiştir. Apikalden taşan debris, hazırlanan düzenek içerisindeki daha önceden ağırlığı hassas terazi ile tartılmış epphendorf tüplerinde toplanmıştır. Tüpler içindeki distile suyun buharlaşması için 37 0C'de 14 gün inkübatörde bekletilmiş, kalan debris ağırlıkları hassas terazi ile tartılarak hesaplanmıştır. Kanal preparasyonu boyunca geçen süre elektronik kronometre kullanılarak belirlenmiş, irrigasyon ve eğe değişimi esnasında kronometre durdurulmuştur. Eğe sistemlerinin apikalden debris taşkınlık ve çalışma zamanı değerlerine ilişkin ortalamalar arasındaki fark Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi kullanılarak incelenmiştir. ANOVA sonrası ikili kıyaslamalar için Post Hoc testlerinden TUKEY testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study was to evaluate the amounts of apically extruded debris and working time using different rotary file systems. Eighty extracted human single-rooted mandibular premolars with mature apices and straight root canals were selected for this investigation. Only single-rooted teeth with a single canal and a single apical foramen were included and randomly assigned into six groups of 15 teeth each. The root canals were instrumented according to the manufacturers' instructions using the multiple-file rotary system ProTaper Universal, ProTaper Next, ProTaper Gold and the reciprocating single-file system Reciproc, WaveOne, WaveOne Gold instruments. The apically extruded debris was collected and dried in preweighed Eppendorf tubes. The Eppendorf tubes were then stored in an incubator at 37 0C for 14 days to evaporate the distilled water before weighing the dry debris. The amount of extruded debris was assessed with an electronic balance. The time for canal preparation was recorded using a digital chronometer. It included only active instrumentation and not irrigation time or the changing of files. The amount of extruded debris and working times were analyzed statistically using one-way ANOVA and post-hoc Tukey's tests at a significance level of P < 0.05. The least amount of apical debris was extruded by Reciproc and WaveOne Gold groups.