Construction techniques of the 14th-16th century ottoman baths in Edirne
14-16. yüzyıl Edirne hamamlarında kullanılan yapım teknikleri
- Tez No: 503042
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 497
Özet
Türkiye'de bulunan Osmanlı hamamları, yüzyıllar içerisinde bu bölgede yaşamış olan farklı uygarlıkların sahip oldukları kültür ve yıkanma geleneklerinin zaman içinde başarılı bir şekilde harmanlanmasıyla meydana gelmişlerdir. Hamamlar bir çok farklı parçanın oldukça sofistike bir şekilde bir araya getirilmesiyle oluşturulan çok bileşenli bir sisteme sahiptir. Koruma prensipleri elbette yapı bazında değişiklik göstermektedir, ancak her koruma çalışmasının ilk aşaması mutlaka yapıların tüm bileşenlerinin sahip oldukları değerlerle birlikte doğru şekilde anlaşılması olmalıdır. Bunun için yapıların tüm özellikleri doğru şekilde tanımlanmalı, incelenmeli ve belgelenmelidir. Diğer anıtlardan farklı olarak, Osmanlı hamamları, zengin ve gelişmiş fiziksel nitelikleriyle, özellikle yapım teknikleri ve tesisat sistemleriyle öne çıkmaktadırlar. Belirli bir dönem imparatorluğun başkenti olan ve sahip olduğu politik değeri hiçbir zaman kaybetmemiş olan Edirne'de inşa edilen Osmanlı hamamları bu tekniklere ilişkin birçok önemli bilgi içermektedir. Bu tezin amacı, Edirne'de bulunan 14-16. yüzyıl Osmanlı hamamlarının yapım tekniklerini belgelemek, analiz etmek ve bu verileri değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Ottoman public baths located in Turkey were formed by blending different cultures and their bathing traditions of the civilizations inhabited this region throughout time. These buildings consist of a multi-component system involving different parts that are arranged in a highly sophisticated way. Conservation principles of these buildings may differ from case to case. On the other hand, in all cases, the first stage of any conservation implementation should be based on understanding and appreciation of all aspects of their values. For a precise understanding, all features of the building must be defined, investigated, and documented. Ottoman public baths differ from the other monuments in their complex and advanced physical features, especially their construction techniques and installation systems. The public bath buildings constructed in Edirne, which had been an important role as a capital and maintained its importance for a long time, are include many important information about these systems. The aim of this thesis is to document, analyse, and evaluate the construction techniques of the 14-16th century Ottoman public baths located in Edirne.