25 hidroksi vitamin D3 ve tiroid antikorlarının tiroid benign-malign neoplazmlarıyla ilişkisi
The relationship of 25 hydroxy vitamin D3 and thyroid antibodies to thyroid benign-malignant neoplasms
  1. Tez No: 503060
  2. Yazar: OSMAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİHA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tiroid kanserleri endokrin sistemin en yaygın malign tümörlerindendir. Tüm malignitelerin yaklaşık % 1'ini kapsar ve yıllık insidans yükselmeye devam etmektedir. Bazı retrospektif ve metaanaliz çalışmalar; düşük D vitamin düzeylerinin, bazı kanser türlerinin (kolorektal, meme, prostat ve mesane kanseri) oluşma riskini artırabiliceğini göstermiştir. Ayrıca, D vitamini yetersizliğinin ileri evre kolorektal, meme ve prostat kanserinde metastaz ve rekürrens insidansında artış ile ilişkisi gösterilmiştir. Pozitif tiroid antikorları insidansı, tiroid karsinomlarındagenel nüfusta olduğundan yaklaşık iki kat daha fazladır. Ayrıca tiroid antikorlarının preoperatif değerlendirmesi tiroid nodüllerinde malignite öngörüsü ve papiller tiroid karsinomu şiddetinin öngörülmesi açısından önerilmektedir. Çalışmamızda bölgemizde tiroid nodülü nedeniyle tiroidektomi yapılmış olan hastalarda D vitamini düzeyi, tiroid antikorların benign-malign neoplazmlarla ilişkinin araştırılması amaçlandı. METOD: Bu çalışmayı; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi (YYÜ) Hastanesi endokrinoloji polikliniğine başvuran ve tiroid nodülü nedeniyle tiroidektomi yapılmış 179 hastadan oluşturduk. Etik kabul yüzüncü yıl üniversitesi tıp fakültesi etik kuruldan alındı. Hastalar için çalışmaya alınma kriterleri; yakın zamanda kan transfüzyonu yapılmamış olmaması, tedavi amaçlı herhangi bir ilaç ve mineral takviyesi almamış olması, kronik böbrek yetmezliği olmaması ve totale tamamlayıcı tiroidektomi olmuş hastalarda eski patoloji sonucunun bilinmesi olarak belirlendi. Hastaların tiroidektomi yapıldığı tarihteki D vitamini ve tiroid antikorları retrospektif olarak incelendi. BULGULAR: Çalışmaya tiroid nodülü tanısı konulan ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Endokrinoloji Bilim Dalı'nda takip ve tedavileri yapılan toplam 179 olgu alındı. D vitamini düzeyleri ortalama 15.016±5.3579 ng/ml saptandı. Hastaların yaş ortalaması 44.97±14.139 olarak saptandı. Çalışmamıza dahil ettiğimiz 179 hastadan toplam 95 hastada Antitiroglobülin antikor, 58 hastada Antitiroid peroksidaz antikorları tetkik edilmişti. Çalışmamızda tiroid benign-malign neoplazmlarıyla D vitamini düzeyi, tiroid antikorları arasında anlamlı ilişki yoktu. Çeşitli tiroid patolojileri D vitamini düzeyi açısından karşılaştırıldığında anlamlı sonuç olmamakla birlikte (p:0.056) en düşük D vitamini düzeyi foliküler tiroid kanseri (ort:9.967 ng/ml) grubunda tespit edildi. SONUÇLAR: Düşük D vitamin düzeylerinin bazı kanser türlerinin (kolorektal, meme, prostat ve mesane kanseri) görülme riskini arttıdığı bilnmektedir. Bizim çalışmamızda da D vitamini eksikliği tiroid kanseri hastalarının neredeyse tamamında mevcuttu. D vitamini düzeyi ile benign-malign neoplazm arasında herheangi bir ilişki saptamadık. Yalnız vaka sayısı az olmakla birlikte foliküler tiroid kanseri hastalarının en düşük D vitamini konsantrasyonlarına sahip olduğunu gördük. Pozitif tiroid antikoru insidansı, diferansiye tiroid kanseri hastalarında genel nüfusta olduğundan yaklaşık iki kat daha fazladır. Tiroid nodüllerinde tiroid antikor varlığının, şüpheli veya malign sitoloji için bir risk faktörü olabileceği önerilmiştir. Çalışmamızda tiroid antikorlarıyla benign-malign neoplazm arasında da herhangi bir ilişki saptamadık. D vitamini, tiroid antikorları ve tiroid benign-malign neoplazmaları arasındaki ilişkiyi daha iyi gösterebilmek için daha kapsamlı ve prospektif dizayn edilmiş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Thyroid cancers are the most common malignant tumors of the endocrine system. Covering approximately 1% of all malignancies and the annual incidence continues to rise. In Some retrospective and metaanalysis studies; low vitamin D levels may increase the risk of developing some types of cancer (colorectal, breast, prostate, and bladder cancer). In addition, vitamin D insufficiency has been associated with an increased incidence of metastasis and recurrence in advanced colorectal, breast and prostate cancers. The incidence of positive thyroid antibodies is about twice as much as that of the general population in thyroid carcinomas. In addition, preoperative evaluation of thyroid antibodies is suggested in terms of predicting malignancy prospects and papillary thyroid carcinoma severity in thyroid nodules. In our study, it was aimed to investigate the level of vitamin D, thyroid antibodies and benign-malign neoplasms in patients who underwent thyroidectomy for thyroid nodule in our region. METHOD: This study; We constructed 179 patients who applied to the endocrinology clinic of Van Yüzüncü Yıl University Medical Faculty (YYÜ) Hospital and thyroidectomy for thyroid nodule. Acceptance of ethics was taken from the local ethics committee. Criteria for entry into the study for patients were identified as having no previous blood transfusion, no medication and no mineral supplements, no chronic renal insufficiency, and having patology result in patients underwent tyroidectomy. Vitamin D and thyroid antibodies were retrospectively reviewed. RESULTS: A total of 179 patients diagnosed with thyroid nodules were included in the study and were followed up at the Department of Medical Endocrinology of Yüzüncü Yıl University Medical Faculty. D vitamine levels were 15.016±5.3579 ng / ml. The mean age of the patients was 44.97±14.19. In our study, anti thyroglobulin antibodies were detected in 95 patients and anti thyroid peroksidaz antibodies in 58 patients. In our study, there was no significant relationship between thyroid benign-malign neoplasms and vitamin D levels and thyroid antibodies. When the various thyroid pathologies were compared in terms of vitamin D level, there was no significant effect (p: 0056), but the lowest level of vitamin D was detected in the group of folikuler thyroid carsinoma (mean: 9.967 ng / ml). CONCLUSIONS: It is known that low vitamin D levels may increase the risk of certain types of cancer (colorectal, breast, prostate and bladder cancer). In our study, vitamin D deficiency was present in almost all of the thyroid cancer patients. We did not find any association between vitamin D levels and benign-malignant neoplasm. We have seen that folikuler thyroid carsinoma patients have the lowest concentrations of D vitamins, with only a small number of cases. The incidence of positive thyroid antibodies is about twice as much as in the general population in patients with differentiated thyroid cancer. The presence of thyroid antibodies in thyroid nodules is suggested to be a risk factor for suspicious or malignant cytology. In our study, we did not find any relation between thyroid antibodies and benign-malign neoplasm. More comprehensive and prospectively designed studies are needed to better demonstrate the relationship between vitamin D, thyroid antibodies, and thyroid benign-malign neoplasms.