Tıp fakültesi öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı ve depresyon durumlarının değerlendirilmesi
Assessment of smart phone addiction and depression situations in medical school students
- Tez No: 503061
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İZZET ÇELEĞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Tıp Fakültesi öğrencisi gençlerde akıllı telefon bağımlılığı düzeylerinin incelenmesi ve aynı zamanda gençlerin depresyon düzeylerinin de değerlendirilerek bunun akıllı telefon bağımlılığıyla ilişkisine bakılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem : Kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışmanın evrenini Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesinde okuyan 853 öğrenci oluşturmaktadır. Tabakalı ve sistematik yöntemle örneklem seçilmiştir. Çalışma 429 kişiyle tamamlanmıştır. Çalışmada öğrencilere literatürden yararlanılarak hazırlanan 45 soruluk bir anket formu, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu(ATBÖ-KF) ve Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan öğrencilerin 195 (%45,5)'i kız, 234 (%54,5)'i erkektir. Öğrencilerin ATBÖ-KF puan ortalamaları 27,77±11,04, BDÖ puan ortalamaları ise 10,52±8,61 dir. Kız ve erkek öğrenciler arasında ATBÖ ve BDÖ puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark yoktur. ATBÖ-KF ve BDÖ puan ortalamaları arasında yapılan korelasyon analizinde pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Sonuç: Çalışmada ATBÖ-KF puan ortalaması ile BDÖ puan ortalaması arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Akıllı telefon bağımlılığı riski yüksek olan gençlerin depresyon yönünden de değerlendirilmesi faydalı olabilir. Günümüzde kullanımı giderek artan akıllı telefonların bağımlılık yapma durumlarıyla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: It is aimed to examine the levels of smartphone addiction in adolescents and also to evaluate the depression levels of young people and to look at them with relation to smartphone addiction. Materials and Methods: It is a cross-sectional type study. The population of this study was the 853 students of Yuzuncu Yil Univercity Faculty of Medicine. Sample was selected by stratified and systematic method. The study was completed with 429 people. A 45-question questionnaire prepared by using the literature, a Smart Phone Addiction Scale Short Version and the Beck Depression Inventry were administered to the students in the study. Results: 195 (45.5%) were female and 234 (54.5%) were male students who participated in the study. The average SAS-SV score of the students is 27.77 ± 11.04, BDÖ score of the students is 10,52±8,61. There is no significant difference between female and male students between the mean scores of SAS-SV and BDI. A positive correlation was found in the correlation analysis between the average scores of SAS-SV and BDI. Conclusion: There was a significant positive correlation between the average SAS-SV score and BDI score in the study. It may be useful to assess the depression of young people with a high risk of smartphone addiction. More and more research is needed on the possibility of addictive smartphones increasingly being used today.