Investigation of chaotic instability in a dissipative circuit
Sönümlü bir devredeki kaotik kararsızlığının araştırılması
- Tez No: 50312
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ OKŞAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
59 ÖZET Bu tezde, ikinci dereceden lineer olmayan ve nonotonom bir elektirik devresinin tek frekans ve multi frekans altındaki kaotik kararsızlığı çalışılmıştır. Ayrıca devrenin rezistiv ve kapasitiv, rezistiv ve endüktiv etkileşimi ve bu etkileşimin devre üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları grafiksel olarak verilmiş ve karşılaştınlmıştır. Devrenin kaotik davranışı üzerinde etkili olan parametreler bulunmuştur. Böylece kaosun değişik yollarla kontrolü ve senkranizasyonu tartışıldı.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY In this thesis, a second - order nonautonomous dissipative nonlinear electrical circuit is studied with respect to its chaotic instability under single frequency and multi-frequency cases. Interaction of capacitive and resistive and, inductive and resistive nonlinearities in the circuit are investigated with due regard in the effect of capacitive and inductive nonlinearities on its various chaotic behavior. The results of the study are presented in the form of graphics. The effective parameters on the chaotic behavior of the circuit are emphasized in the discussion of, ways of controlling and synchronizing chaos.