Fore kazıklı-ankrajlı iksa sistemlerinin killi zeminlerde uygulanması
Bored piling and anchored support system applied into clay soils
  1. Tez No: 50311
  2. Yazar: ERTAN BOL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİKE NAZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
XI ÖZ Çukurova Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü, Uygulamalı Jeoloji Anabilim dalında yüksek lisans tezi olarak hazırladığım bu çalışma Ç.Ü. Araştırma Fonu FBE 95-77 nolu proje kapsamında desteklenmiştir. Bu proje kapsamında, öncelikle derin bir inşaat temeli kazısı sırasında, kazı cidarlarında meydana gelebilecek yanal toprak basınçlarının hesabı üzerinde teorik olarak bulunulmuş, bunu takiben bu gibi kazı cidarlarında oluşabilecek aktif toprak basınçlarının ve hidrolik su basınçlarının hesaplanmasına imkan veren ve aynı zamanda herhangi bir kazı şevinde oluşan bu yanal basınçlara karşı uygulanabilecek ankrajların tasarımında kullanılabilecek bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Çalışmanın diğer kımında derin bir temel kazısı cidarları iksasız, iksalı ve ankrajlı+iksalı olarak modellemeler yapılarak bunların stabilite açısından karşılaştırmaları yapılmıştır. Bunu takiben modellenen bir ankrajlı iksa sistemine mevcut yan binaların etkisi tartışılmıştır. Daha sonra, derin bir temel çukuruna geçirimsiz duvar altında meydana gelen akım ağlan incelenmiştir. Bu aşamada temeli oluşturan tabakaların, geçirimsiz perde duvar gömme derinliğinin ve geçirimsiz tabaka derinliğinin sızıntı miktarına olan etkilerini anlamak açısından modellemeler yapılmış ve bunlar tartışılmıştır. Çalışmanın son aşamasında ise Fore Kazıklı Ankrajlı îksa sistemine örnek teşkil eden halen Ankara' da yapılmakta olan Dışişleri Bakanlığı Ek Binası temel inşaatı için iksa tasarımı gerçekleştirilmiş ve bu çukura olabilecek sızıntı miktarları hesaplanmıştır. Bunu takibende Fore Kazıklı Ankrajlı İksa sistemlerinin uygulama tekniği üzerinde durulmuştur.,
Özet (Çeviri)
Xll ABSTRACT This study supported by Çukurova University Research Foundation (FBE-95/77) has been prepared as a Msc thesis in the Geological Engineering Department at Çukurova University. In this study, first of all when deep foundation excavation are set, computation of lateral earth pressure where it can be side of excavation has been reduced theoricly. Then, one computer program has been written to compute this lateral earth pressure and hydrolic pressure, at the same time this computer program can compute load of anchorage which are necessary to support the side of excavation. In an other step of this study, deep excavation modelling has been conducted on following cases namely without supported, supported and anchoraged+supported. Then effects of existing structures have been examined to a anchoraged retaining wall system. After that, flow nets that are under retaining wall structures have been examined. The models have been made for several different conditions as model one including soil's coefficient permeability, model 2 including height of the retaining wall and model 3 including thickness of impervious layer. In the last part of the study, Service Building of the Ministry of Foreign Affair's in Ankara anchoraged-bored piles retaining wall system has been designed. On the other hand building anchoraged-bored piles retaining wall system has been explained gradually.