Mayotte: Stringent relationship between France and Comoros (1975-2015)
Mayotte: Fransa ve Komorlar arasındaki sıkı ilişki (1975-2015)
- Tez No: 503123
- Danışmanlar: PROF. DR. MİM KEMAL BÜLENT ÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fransa ve Komorlar Birliği arasındaki Mayotte adası ile ilgili ihtilafını aydınlatmaktır. Bu konu, 1973-1994 yılları arasında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen yirmi kararda da görüldüğü üzere, her iki tarafta da yanlış anlaşılmalara ve gereksiz kızgınlıklara (öfkelere) neden olur. Bu konu, Mayotte, uluslararası tam egemenliğe kavuştuğunda, Fransa ve Komorlar arasındaki Mayotte ile ilgili anlaşmazlıklarından kaynaklanıyor. Fransa, Mayotte adasındaki egemenliğinin 1841 yılından beri geçerliyken, Komorlar, bağımsızlığa kavuştuğu 6 Temmuz 1975 tarihinden bu yana adanın, Fransız egemenliğinin etkin bir şekilde kullanılmasından öte, adanın ve diğer ada toprakları Komor Adaları'nın ayrılmaz bir parçası olduğunu iddia etmektedir. Bu araştırma esas olarak üç önemli temaya (konuya) dayanmaktadır. Biri, Mayotte Adası ile ilgili Fransız-Komor ihtilafının sebebi ile ilişkilendirilebilir, diğer tema her partinin ihtilafa bakış açısını gösterecek ve bu, Fransız-Komor ihtilaf sonucunu göstermekle son bulacaktır. Bu konuyu hukuki bir yaklaşımla analiz edersek, bu, uluslararası hukuka dayanarak Birleşmiş Milletler Örgütü'nün uygulamaları ve Uluslararası Adalet Divanı'nın (ICJ) içtihadı üzerine uluslararası hukuka göre çözülmediğinden, belirli bir zorluk çıkarmayan bir sorundur. Sonuç olarak, Mayotte'nin Komorlardaki üyeliğini savunmak için yapılacak herhangi bir argüman, tartışılmaz bir meşruiyet bulamaz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to put the light on the dispute between France and the union of Comoros on the Comorian island of Mayotte. This question as can be read in the twenty resolutions adopted by the United Nations between 1973 and 1994, causes misunderstanding on both sides and unnecessarily fuels passions. This question stems from the dispute between the French State and the Comorian State over Mayotte, when the latter gained full international sovereignty. While France has exercised sovereignty in the island of Mayotte since 1841, the Comoros, since its accession to independence July 6, 1975, claims the island on the ground that it and the other territories of the archipelago of the Comoros form a legal entity, apart from the effective exercise of French sovereignty. This research is based mainly on three important themes. One will be devoted to the reason of the Franco-Comorian conflict on the island of Mayotte, the other theme will show the positions of each party to the conflict (France, Comoros and the island of Mayotte), and in the end it will be necessary to talk about the assets resulting from Franco-Comorian relations. If we analyze this question through a legal approach, this is a question that does not raise any particular difficulty, since it is resolved, on the basis of international law, on the practice of the Organization of the United Nations and the jurisprudence of the International Court of Justice (ICJ). As a result, any argument to plead Mayotte's membership in the Comoros will not find any unquestionable legal legitimacy.