Peer editing as a writing assessment to young learners in English writing classes
İlkokul öğrencilerinin İngilizce yazma derslerinde bir yazma değerlendirme türü olarak akran değerlendirmesi
  1. Tez No: 503124
  2. Yazar: BUSE DOĞAR KAYADELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENGÜ AKSU ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada; öğrencinin dil eğitiminin merkezinde olması ve işbirlikçi eğitim stratejileri baz alınarak, Kayseri ve İstanbul'da birer özel okulda 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin 15 saatlik bir akran düzenleme eğitiminden sonra, ana ders kitabının her hafta işlenen konularıyla paralel yazılan paragrafların akran düzenlemesi yöntemiyle değerlendirilmesinin ne derecede yazma yeteneğini geliştirdiği, dilsel bilinci, öğrenci özerliğini ve motivasyonu ne oranda etkilediği ve hangi dil yapılarına ne oranda etki ettiği​ ​incelenmiştir. Küçük Yaş Grubunda Akran Düzenlemesi çalışması Kayseri Özel Tekden Koleji'nde öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri ve İstanbul Küçükyalı Özel Tekden Koleji'nde eğitim gören 3. sınıf öğrencilerinin sırasıyla“akran düzenleme eğitimi-akran düzenleme-öğretmen değerlendirme”sürecinden geçerek, akran düzenleme öncesi yazdıkları yazı ile akran düzenleme süreci sonrası yazılan yazı arasındaki hata sayısı, hata analizi, her bir dilsel öge için hata sayısındaki değişim daha önceden belirlenmiş olan yönergedeki dilsel formlar esas alınarak incelenmiştir. Buna ek olarak yazmada akran düzenleme metodunun uygulandığı öğrencilerin velileri de bu çalışmanın bir parçası​ ​olmuştur. Veri toplamak için nicel ve nitel yöntemler kullanılmıştır. Bunun için her öğrencinin akran düzenleme öncesi ve sonrası yapılan yazmalardaki hata analizi ve hata sayısındaki değişimi, Aritmetik Ortalama, Frekans Yüzdeleri, Standart Sapma ve Yüzdelik gibi betimsel istatistik teknikleri kullanılacaktır. Bu istatistiksel veriler SPSS 22.0 statistical package programme for windows kullanılarak elde edilmiştir. Buna ek olarak akran düzenleme metodu uygulanan öğrencilerin velilerine metodun memnuniyeti, genel dil bakış açısındaki değişim ve çocuklar üzerindeki etkisi konusunda yapılan görüşmeler ise nitel veri olarak kullanılıp, elde edilen veriler ise içerik çözümlemesi yöntemiyle analiz​ ​edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, elde edilen veriler göz önünde bulundurularak, arkan düzenlemesinin küçük yaş grubunda motivasyonu, kendine güven duygusunu ve kendi öğrenme sürecinde sorumluluk alma yetisini artırıp, 2. dilde yazma becerisinin gelişimine​ ​olumlu​ ​etkisi​ ​olduğu​ ​anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, regarding student-centered and collaborative language teaching, after the 15-hour training, peer editing for 3rd and 4th grade students' writing tasks written weekly parallel to the main course book objectives was conducted in different branches (Kayseri and Istanbul) of a private primary school. ​The present study aimed to examine whether peer editing in writing lessons makes young learners more self-reliant, autonomous and highly motivated learning individuals. ​It intended to explore whether the participants have a significant improvement in decreasing the number of the errors and​ ​to​ ​what​ ​extent​ ​the​ ​participants​ ​improve​ ​in​ ​developing​ ​their​ ​writing​ ​ability. The study of ​peer editing for young learners was conducted with 14 fourth grade students and 66 third grade students who are currently studying at a private elementary school in Kayseri and İstanbul province of Turkey. Considering the age factor of the participants, parents were informed beforehand about the purpose and benefits of the study. During the data collection period, the participants were between the ages of 9-10 and 10-11. ​The participants have a considerable proficiency in English since they have studied English for four years. ​Data were collected through document analysis, semi-structured interview and field notes taken during peer editing process in the class. After the treatment week, five writing papers were written by 4th graders during 10 weeks in intervals while 3rd graders wrote 7 writing papers during 14 weeks in intervals. The students were subjected to 15 hours training about three basic linguistic elements​ ​specified​ ​in​ ​the​ ​rubric:​ ​“grammar,​ ​vocabulary​ ​and​ ​spelling”. The scores for each linguistic item were recorded for each student and the number of the student's errors were analysed through SPSS 22.0 programme in order to figure out the progress. Additionally, classroom observations and parents' opinions about the effect of peer editing on student's motivation, collaboration, self-confidence and linguistic awareness were gathered. ​The data regarding the perceptions of the parents was analyzed using the thematic content analysis (TCA) which is defined as the repetition of patterns​ ​across​ ​data​ ​sets. The results showed that peer editing has a positive impact on student's writing skills, self-confidence and sense of responsibility by promoting collaboration and cooperation between​ ​poor​ ​and​ ​successful​ ​students​ ​in​ ​a​ ​writing​ ​task.