Uzbek modernization and politics of ethnicity
Özbek modernleşmesi ve etnisite siyaseti
- Tez No: 503147
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL NAZIM İREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mevcut tez Orta Asya ülkelerinin 1980'lar sonrası dönemlerde 1990'lı yılların başlarında Dünya Sosyalist Sistemi'nin parçalanması ve bunun ardından daha sonra Dünya Ekonomisine geçişindeki modernleşme sorunları Özbekistan örneğinde ele alınmıştır. Özbekistan kısa süre içinde yaşam seviyesi düşük bir ülkeden hızlı ve istikrarlı bir şekilde gelişen dünya toplumunda kendine has bir yeri olan bir devlet haline gelmiştir. Ülke 1990'lı yılların krizlerini atlatarak, kendi kimliğini temel almış ve modernize olma potansiyelini zaman içinde geliştirmiştir. Böyle bir iyimser değerlendirmenin temeli, her medeniyetin kendi iç dinamiklerine sahip olduğu ve iç kanunlarla belirlendiği düşüncesin dayanmaktadır. Her medeniyet, kendi bireyselliğini ihlal etmeden kendine yabancı ögeleri seçici olarak algılar. Tezde bağımsızlıktan sonra ülkedeki modernleşme süreçlerinin öncelikli olarak incelenmesi ve nitel analizi mevcuttur.
Özet (Çeviri)
In the present thesis discusses the problems of modernization, which had to be solved in the Central Asian's countries at the end 1980-ies to the early 1990-ies, after disintegration of Socialist World System and a subsequent transition to a market economy in the context of Uzbekistan. Uzbekistan became a powerful state with its own unique place in the world society, which developed quickly and steadily in a short period of time, from a country whose economy has been unilaterally developed and whose level of life was very low. Having overcome the crisis of the 90's, retained the potential for further modernization on the basis of its own identity. The basis for such an optimistic assessment is the knowledge that each civilization has its own unique dynamics, which is determined by internal laws. Each civilization selectively perceives elements alien to it, without violating its own individuality. The dissertation has a primarily review and qualitative analysis of the modernization processes in the country after independence.