Çukurova üniversitesi kampüsünde yetiştirilen Citrus sinensis (L.) osbeck Valencia ve Citrus reticulata Blanco'nun bazı ekolojik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of some ecological properties of Citrus sinensis (L.) osbeck Valencia ve Citrus reticulata Blanco that was grown in Çukurova university campus
  1. Tez No: 596745
  2. Yazar: MERT MEHMET GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CENGİZ DARICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Çukurova Bölgesi için çok önemli olan iki narenciye çeşitinin bazı ekolojik özelliklerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bunun için; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Çiftliği ile Subtropik Meyveler Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yetiştirilen Valencia Portakalı (Citrus sinensis L. Osbeck cv.Valencia) ile Ziraat Fakültesi Çiftliği'ndeki Fremont Mandarini (mandalina) (Citrus reticulata Blanco) ağaçlarından Ağustos 2016 tarihinden itibaren 6 aylık periyotlarla yaprak, ölüörtü ve toprak örnekleri alınmıştır. Toplanan yaprak, ölüörtü ve topraklar önce kuru havada kurutulmuş, bitki örnekleri değirmende öğütülmüş, topraklar ise yabancı maddelerinden arındırılıp elenmiş ve plastik torbalarda saklanmıştır. Gübre uygulanmayan dönemlerde portakal ve Mandarinin karbon içerikleri yaprak>ölüörtü>toprak şeklinde sıralanmış olup aralarında anlamlı farklar vardır (P < 0,05). Azot içerikleri ise tüm topraklarda farklı bulunmuştur (P < 0,05). Toprak C/N oranı Çiftlik Portakalı ile Mandarin ve Subtropik Portakalları arasında anlamlı farka sahiptir (P < 0,05). Toprakların in vitro karbon ve azot mineralizasyonları, bakır, çinko, demir ve mangan içerikleri ile in situ toprak solunumları arasında anlamlı farklar vardır (P < 0,05). Her ağaç toprağının CO2 salınımı farklı bulunmuştur. Azot mineralizasyonlarında gözlenen dönemsel artışların nedeni gübreleme ile açıklanabilir. Toprakların metal içeriklerinin bir yılda anlamlı şekilde arttığı gözlenmiştir (P < 0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, some ecological properties of two citrus species, Citrus sinensis (L.) Osbeck var.Valencia (Valencia orange) ve Citrus reticulata Blanco (Fremont mandarin), which were grown in 2 different areas in the farm of the Faculty of Agriculture ve Subtropic Fruits Research ve Application Center in Çukurova University. Samples were collected ve compared from leaves, litter ve soil in 6 month intervals. The samples of leaves,litter and soil was air dried, plant samples were grinded by plant grinder and soil samples were cleaned up from foreign materials,sieved and stored in plastic bags. Except the times of non fertilizers used the carbon contents are as followed leaf>litter>soil ve had significant differences in between these values. (P < 0,05). Nitrogen contents differ for each soil from other (P < 0,05). In each period the C/N ratio was found significantly different in the orange that grows int the farm than the mandarin in the farm ve the orange in Subtropic (P < 0,05).. Carbon ve nitrogen mineralizations ve in situ soil respiration, copper, zinc, iron ve manganese concentrations of soils were determined It was determined that the metal concentrations of the soil increased in one year ve caused significant differences (P < 0,05).. In each tree the CO2 swing is not the same that could be effected by many other factors. It can be presumed that the differences in the nitrogen mineralization values are related to the use of fertilizers. Soil respiration was affected by many factors such as agricultural practices ve seasonal changes. It was determined that the metal concentrations of the soil increased in one year ve caused significant differences (P < 0,05).