The effect of word of mouth marketing female consumers' decision making process in Afghan food brands
Afgan gıda endüstrisi markalarında kadın tüketicilerin karar verme sürecinde WOOM etkisi
  1. Tez No: 503173
  2. Yazar: KHALED NASERI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Pazarlama iletişiminin ve reklamın kritik ve ana misyonu, tüketicinin satın alma davranışını etkileme iletişimidir. Kulaktan kulağa pazarlama müşterinin satın alma davranışını etkileyen önemli pazarlama yollarından biridir. Kulaktan kulağa pazarlama dünya genelindeki pazarlamaların en ucuz ve etkili yollarındandır. Ayrıca (WOMM) şirketlere reklam vermeyerek ve sponsor olmayarak doğal yollarla yapılan bir pazarlamadır. Afganistanda 384 şehirli kadın müşteri üzerinde kulaktan kulağa pazarlama (WOMM) yönteminin araştırması yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı, kulaktan kulağa pazarlamanın (WOMM) şehirli kadınların yiyecek ürünlerinin satın almasındaki kararlarını nasıl etkilediğini, yeni müşterileri nasıl kazanabileceğimizi ve mevcut müşterileri elimizde tutmanın en ucuz ve etkili yöntemlerinden biri olduğunu göstermektir (veya kanıtlamaktır). Bu araştırma 5 ana başlıkta; giriş, kaynak taraması, araştırma metodoloji, analiz ve sonuç bölümden oluşmaktadır. Bu araştırma modeli Pratik bilgilerden esinlenmiş, çalışma alanındaki deneyimlerden ve (WOMM) yöntemleri göz önünde tutularak geliştirilmiştir. Bu araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak tabloda ayrıntılı gösterilmiştir. Araştırmaya göre, (WOMM) etkisi kadınların yaşına, medeni haline, davranışsal bağımlılık özelliklerine ve eğitim durumlarına göre farklılık gösteriyor Afganistan'daki kadınların satın alma kararları üzerindeki meslek durumu dışında.
Özet (Çeviri)
The critical and main mission of marketing communication and advertisement is to affect the consumer's purchasing behavior and word of mouth marketing communication goal is as well. Word of mouth marketing communication seems to be one of the cheapest ways of marketing communication activities across the world. WOMM is defined as any publicity and advertisement which is not sponsored by the company, but rather it is advertised by organic methods via customers. In this study, the effectiveness of word of mouth marketing on female consumers' buying decision making process is investigated in Afghanistan by taken 384 urban women as the sample of empirical study. The purpose is to explore how WOM can affect the females' buying decision making process and how it can be managed by commercial advertisement to gain new consumers for food products and how it can manage organization's existing customers with WOM communication as a significant and cheap method of marketing communication. This paper study contains five parts such as introduction, literature review, conceptual framework, research methodology including analysis and findings, and last one which is conclusion and recommendations. A research model which inspired by practical knowledge, experience in the field of study, and review of WOMM methods was developed for this study. After completion of the research, achieved data is tested by SPSS and finding are subsequently presented and the result is shown by tables with description and the last chapter is dedicated to the further studies and the conclusion of the research. According to the research, the WOMM impact differs among females depending on their age, marital status, behavioral interdependence characteristic and education except for occupation on females' buying decision making regarding buying products from the specific brand in Afghanistan.