Impact of Afghanistan government support on SMEs' growth level: The case of AREDP covered SMEs in herat province
Afganistan hükümet desteğinin küçük orta işletmelerin büyüme düzeyi üzerine etkileri
  1. Tez No: 503185
  2. Yazar: KAİHAN BARAKZAİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖZARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AREDP programı 2011 yılından bu yana Afganistan'ın hükümet destekli KOBİ'leri geliştirme programlarının içinden en büyüğü olarak tanımlanabilir. Bu araştırmanın en önemli amaçlarından biri ise bu program desteğinin KOBİ'ler üzerindeki etkisini yani KOBİ'ler üzerinde olumlu bir büyüme etkisinin Afganistan'ın Herat ilinde oluşup oluşmadığını araştırmaktır. Bu bölgede yer alan 146 KOBİ içinden 127 tanesi seçilerek 4 yıllık süreç incelenmiştir. Böylelikle araştırmada panel veri seti kullanılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda KOBİ'lerin doğrudan, dolaylı ve toplam çalışanlarının sayısı büyümeyi etkileyen değişken olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle, bu çalışmanın bağımlı değişkenleri doğrudan, dolaylı ve toplam KOBİ çalışanlarının sayısı olarak belirlenmiştir. Analiz sonucunda ise Afganistan için sürdürülebilir bir ekonomik büyüme sağlayabilmek adına hükümetin KOBİ desteği vermesi gerektiğini vurgulayan bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Afghanistan Rural Enterprise Development Program (AREDP) is one of the largest governmental SMEs development programs in Afghanistan since 2011. The aim of this research is to investigate the impact of this program support on SMEs growth level in Herat province of Afghanistan. 4 years secondary panel data of 127 out 146 covered SMEs of this province used for this research. The number of direct, indirect & and total employees of the SMEs is used as an indicator of growth. Therefore, depended on variables of this study are the direct, indirect and total number of SMEs employees. AUGUST categorical supports (soft skill training, vocational training, exhibitions and machinery & toolkits) & It supports which are combined with 13 individual supports of this program are treatment variables. startup capital, owner's education level, dummy variables for gender and business type of SMEs are used as control variables in this research. Ordinary least square (OLS) model & Stata 64 software are used for data analysis. Overall, it has been founded that the government support has a positive significant impact on SMEs growth level except for one type of support (vocational training) which is negatively related to the number of employees. we also find an interesting result from control variables. This study provides evidence for policymakers to prioritize government support for better SMEs development in order to achieve containable economic growth in the country.